Zaloguj
Reklama

Migrena, kolka niemowlęca, zespół dziecka potrząsanego

Karmienie dziecka
Fot. ojoimages
Karmienie dziecka
(5)

Kolka nie jest wynikiem zaburzeń trawienia, ale wczesnym przejawem okresowych zaburzeń neurologicznych.

Reklama

Kolka niemowlęca to dolegliwość, której objawem jest napadowy, trudny do ukojenia płacz. Stanowi ona poważny problem, ponieważ prowadzi ona często do tzw. zespołu dziecka potrząsanego (ang. shaken baby syndrome, w skrócie SBS), który nierzadko skutkuje zgonem względnie uszkodzeniem mózgu i poważną niepełnosprawnością.

Amy Gelfand z Uniwersytetu Kalifornii w San Francisco i współpracownicy poddali niedawno badaniom ankietowym ponad sto matek niemowląt. Na 64. dorocznym spotkaniu Amerykańskiej Akademii Neurologii, które odbędzie się w kwietniu w Nowym Orleanie (USA), naukowcy poinformują, że potomstwo pacjentek z migreną ponad dwa razy częściej choruje na kolkę niż dzieci kobiet bez tej formy bólów głowy.

Zdaniem badaczy omawiana dolegliwość niemowląt może stanowić wczesny przejaw tzw. dziecięcych zespołów okresowych (ang. childhood periodic syndromes). Terminem tym określa się napady wymiotów, migrenę brzuszną (ból brzucha często współwystępujący z nudnościami) i sporadyczne ataki zawrotów głowy. Objawy te mogą być wywoływane przez takie bodźce, jak jaskrawe światło, chłód, hałas czy zbyt „energiczne” trzymanie dziecka na rękach czy kolanach.

Piśmiennictwo
Reklama
(5)
Komentarze