Migrena i inne rodzaje bólu a krążenie płynu mózgowo-rdzeniowego

Terapia czaszkowo-krzyżowa pomaga pacjentom z różnymi dolegliwościami.
Stres wywołuje zatrzymanie krążenia płynu mózgowo-rdzeniowego, którego jednym z zadań jest odżywianie wszystkich tkanek, z których składa się ośrodkowy układ nerwowy. Wskutek tego może dojść do zaostrzenia lub zapoczątkowania ataków migreny, przewlekłego bólu szyi lub grzbietu, kolki niemowlęcej (nadmiernego, napadowego, trudnego do ukojenia płaczu), zmęczenia i innych dolegliwości.
Sarah Beth Danielsen ze Szpitala Greenwich w Cos Cob (USA) leczy takie problemy zdrowotne za pomocą tzw. terapii czaszkowo-krzyżowej (ang. CranioSacral therapy). Polega ona na przykładaniu nacisku (nie większego niż taki, który wywiera położona moneta) do określonych miejsc na głowie, szyi i grzbiecie pacjenta. W efekcie dochodzi do zniesienia blokad w przypływie płynu mózgowo-rdzeniowego. Leczona osoba doświadcza głębokiej relaksacji.
Danielsen i inni terapeuci stosujący opisaną metodę otrzymali przeszkolenie w Instytucie Johna E. Upledgera, gdzie przeprowadzono wiele badań naukowych i klinicznych sprawdzających skuteczność i bezpieczeństwo skuteczność tego sposobu leczenia.
Piśmiennictwo
Źródło tekstu:
- John E. Upledger Institute
Adres www źródła:
Kategorie ICD:
Kategorie ATC:
- Hydroksyzyna
- Inne leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe
- Leki do stosowania miejscowego w bólach stawów i mięśni
- Leki przeciwmigrenowe