Zaloguj
Reklama
(0)

Migrena przyspiesza postępy jaskry.

Reklama

Częstym powikłaniem migreny jest jaskra z otwartym kątem przesączania – zwykle bzbyt późno wykrywana odmiana choroby oczu prowadzącej do nieodwracalnego uszkodzenia nerwu wzrokowego i siatkówki. Jurij S. Astachow i współpracownicy z Uniwersytetu Medycznego imienia Pawłowa w Petersburgu (Rosja) poddali niedawno badaniom 20 pacjentów z tą formą bólów głowy, z czego 12 miała wyżej opisany problem okulistyczny.

Zgodnie z wystąpieniem na Wspólnym Spotkaniu Amerykańskiej Akademii Oftalmologii (American Academy of Ophthalmology - AAO) i Bliskowschodnio-Afrykańskiej Rady Oftalmologii (Middle East-Africa Council of Ophthalmology - MEACO), które odbyło się 17 października w Chicago, obydwie grupy uczestników okazały się różnic znacząco jedynie pod względem rozkurczowego ciśnienia tętniczego – u osób z jaskrą było ono w nocy znacznie obniżone. Wynik ten ma szczególne znaczenie wobec faktu, że omawiana choroba oczu w połączeniu z niskim ciśnieniem w trakcie snu wiążą się z podwyższonym ryzykiem ograniczenia pola widzenia.

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • American Academy of Ophthalmology (AAO) - Middle East-Africa Council of Ophthalmology (MEACO) Joint Meeting - Oct.17, 2010

Adres www źródła:

Kategorie ICD:

Kategorie ATC:


Reklama
(0)
Komentarze