Zaloguj
Reklama

Leki odtwórcze a padaczka

Zażywanie tabletek
Fot. panthermedia
Zażywanie tabletek
(5)

Różnice maksymalnych wartości poziomów substancji czynnych wymuszają ostrożność w zmienianiu leków.

Reklama

Lek odtwórczy (generyczny) to lekarstwo zawierające tę samą substancję czynną, co specyfik oryginalny. W przypadku większości chorób generyki są skuteczne a ich stosowanie pozwalana na ograniczenie kosztów terapii. Chorzy na padaczkę mogą obawiać się jednak, że zamiana leku oryginalnego na generyczny zwiększy częstotliwość ataków i nasilenie skutków ubocznych.

Gregory Krauss i współpracownicy z Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa w Baltimore (USA) poddali niedawno analizie badania nad skutecznością 141 różnych generyków przeciwpadaczkowych. Jak podano w internetowym wydaniu czasopisma „Annals of Neurology” z 29 czerwca, przyjmowanie większości takich leków wiąże się z wchłanianiem do krwioobiegu podobnych ilości substancji czynnych, jak przypadku preparatów oryginalnych.

Z drugiej strony maksymalne stężenia odpowiednich związków chemicznych w osoczu mogą się znacząco różnić pomiędzy produktami różnych firm farmaceutycznych. Z tego powodu badacze zalecają ostrożność w czasie przechodzenia danego pacjenta z jednego leku przeciwpadaczkowego na inny. W szczególności dotyczy to związków charakteryzujących się niską biodostępnością i rozpuszczalnością, np. okskarbazepiny.

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • Annals of Neurology DOI: 10.1002/ana.22452

Adres www źródła:

Kategorie ICD:

Kategorie ATC:


Reklama
(5)
Komentarze