Zaloguj
Reklama

Łagodne zaburzenia poznawcze zwiększają ryzyko zgonu

Autorzy: Anna Pyka
Ból głowy
Fot. panthermedia
Ból głowy
(0)

Naukowcy z Albert Einstein College of Medicine na Uniwersytecie Yeshiva i Montefiore Medical Center odkryli, że ludzie cierpiący na łagodne zaburzenia poznawcze i należące do grupy ryzyka rozwoju choroby Alzheimera, mają dwukrotnie większe ryzyko zgonu w porównaniu z osobami poznawczo normalnymi. U osób z demencją ryzyko to wzrasta trzykrotnie.

Reklama

Zaniki pamięci u osób cierpiących na łagodne zaburzenia poznawcze, są wyraźniejsze niż u pozostałych osób starszych, ale nie utrudniają codziennego życia. Według Stowarzyszenia Alzheimera, długoterminowe badania sugerują, że 10 do 20% osób powyżej 65 roku życia cierpi na tego typu zaburzenia.

Osoby badane zostałe poddane pięcioletniej obserwacji oraz badaniu na obecność wariantu genowego APOE-4, który jest związany ze zwiększonym ryzykiem choroby Alzheimera.

Wyniki wykazały, że uczestnicy z łagodnymi zaburzeniami poznawczymi oraz amnezją, mieli ponad dwa razy (2,17) większe ryzyko zgonu. Natomiast obecność samych zaburzeń, bez wyraźnej amnezji, nie wydaje się zwiększać ryzyka zgonu.

Ryzyko zgonu wśród uczestników z otępieniem było ponad trzy razy większa (3,26) niż tych, których umiejętności poznawcze były w normie. Naukowcy odkryli również, że posiadanie wariantu genu APOE-4 oraz ciężka depresja, były również związane z wyższym ryzykiem zgonu.

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • Albert Einstein College of Medicine of Yeshiva University (16.07.2012)

Kategorie ICD:


Reklama
(0)
Komentarze