Zaloguj
Reklama

Klastrowy ból głowy – nowy, obiecujący sposób leczenia

Ból głowy u mężczyzny
Fot. Shutterstock
Ból głowy u mężczyzny
(5)

Stymulator nerwu nosowo-podniebiennego zmniejsza częstość napadów klastrowego bólu głowy.

Reklama

Klastrowy ból głowy (zwany również zespołem Hortona) charakteryzuje się okresami napadów bólowych występującymi zwykle 1 do 2 razy w ciągu roku i trwającymi do kilku miesięcy. Dolegliwości są bardzo silne, zlokalizowane w obrębie oczodołu, określane jako świdrujące, kłujące, palące lub żrące.

Jean Schoenen z Uniwersytetu w Liège (Belgia) i współpracownicy przeprowadzili niedawno badania nad skutecznością wszczepianego do dziąsła miniaturowego stymulatora nerwu nosowo-podniebiennego. W eksperymencie tym udział wzięło kilkudziesięciu pacjentów z omawianym schorzeniem neurologicznym.

Zgodnie z wystąpieniem na 15. Kongresie Międzynarodowego Towarzystwa Bólu Głowy, które odbyło się w Berlinie, który odbył się w dniach 23-26 czerwca, większość badanych osób odczuło zmniejszenie częstości dolegliwości o ponad połowę. Wynik ten ma szczególne znaczenie wobec faktu, że zespół Hortona leczony jest obecnie przy pomocy drogich leków wywołujących silne skutki uboczne i zagrażających wystąpieniem chorób układu krążenia.

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • 15th Congress of the International Headache Society in Berlin, Germany

Adres www źródła:

Kategorie ICD:

Kategorie ATC:


Reklama
(5)
Komentarze