Zaloguj
Reklama

Klastrowe bóle głowy a bezdech senny

Zmęczenie pracą
Fot. ojoimages
Zmęczenie pracą
(5)

Zarówno bezdech senny, jak i klastrowe bóle głowy zwiększają ryzyko braku spadku ciśnienia krwi w ciągu nocy.

Reklama

W trakcie snu u zdrowych ludzi dochodzi do obniżenia ciśnienia krwi do wartości niższych niż te, które występują u nich w czasie dnia. Niektórzy pacjenci z tzw. obturacyjnym bezdechem sennym (zagrażającej życiu chorobą, w której dochodzi do wielokrotnych zatrzymań oddechu w ciągu jednej nocy) charakteryzują się brakiem takich spadków omawianego parametru.

Sonia Santos Lasaosa z Klinicznego Szpitala Uniwersyteckiego w Saragossie (Hiszpania) i współpracownicy przeprowadzili niedawno badania z udziałem 30 dotkniętych klastrowym bólem głowy osób z tym schorzeniem, u których w czasie dnia występowały prawidłowe wartości ciśnienia tętniczego. Jak podano w październikowym numerze czasopisma „Headache: The Journal of Head and Face Pain”, u dokładnie połowy z nich stwierdzono spadek tego parametru w ciągu nocy o mniej niż 10 procent.

Wśród takich pacjentów przeważały osoby o wyższych wartościach współczynnika masy ciała (BMI). Ponieważ zbyt małe spadki ciśnienia tętniczego okazały się być częstsze zarówno u tych uczestników badań, którzy doświadczali klastrowych bólów głowy, jak i tych, którzy chorowali na obturacyjny bezdech senny, uzyskane przez zespół Lasaosy wyniki świadczą o istnieniu związku między tymi chorobami.

Piśmiennictwo
Reklama
(5)
Komentarze