Zaloguj
Reklama

Karmienie piersią może zmniejszać ryzyko udaru mózgu

Karmienie piersią
Fot. panthermedia
Karmienie piersią
(0)

Ze względu na to, jak poważne bywają konsekwencje udaru mózgu, uczeni wciąż poszukują czynników, które mogą zmniejszać ryzyko wystąpienia tej choroby. Protekcyjny wpływ wysiłku fizycznego czy utrzymywania ciśnienia tętniczego krwi w granicach normy został już niejednokrotnie potwierdzony, okazuje się jednak, że zmniejszać ryzyko udaru mózgu może również… karmienie piersią. I to nawet aż o więcej niż o ¼.

Reklama

O tym, że karmienie piersią jest wyjątkowo korzystne dla dziecka, współcześnie nikogo nie trzeba już przekonywać. Niejednokrotnie jednak podkreśla się to, że karmienie naturalne prowadzi do różnych korzyści i dla matki – jak informują naukowcy z University of Kansas School of Medicine-Wichita, matki karmiące piersią mogą mieć zmniejszone ryzyko wystąpienia udaru mózgu.

Swoje prace uczeni prowadzili na bazie informacji o ponad 80 tysiącach kobiet, gdzie każda z nich miała za sobą przynajmniej jeden poród. Średni wiek pacjentek w momencie rozpoczęcia obserwacji wynosił 63,7 lat. Badane pytane były m.in. o to, czy i jak długo karmiły piersią. Ostatecznie okazało się, że spośród wszystkich z nich 58% karmiło naturalnie, gdzie 51% karmiło piersią przez 1 do 6 miesięcy, 22% czyniło to przez 7 do 12 miesięcy, a 27% przez 13 miesięcy lub dłużej. W okresie obserwacji, sięgającym nieco powyżej 12 lat, udar mózgu wystąpił u prawie 2700 pacjentek.

Później uczeni dokonywali analizy ryzyka udaru mózgu, porównując to zagrożenie u kobiet, które nigdy nie karmiły piersią do ryzyka u pacjentek, które przez pewien czas piersią karmiły. Okazało się, że badane, które karmiły naturalnie przez 1-6 miesięcy, ryzyko udaru mózgu miały zmniejszone o 19%. Wtedy, gdy kobiety karmiły przez 7 do 12 miesięcy, ryzyko udaru było u nich zmniejszone o 25%, tymczasem w sytuacji, kiedy pacjentka karmiła piersią przez 13 miesięcy lub dłużej, ryzyko udaru mózgu było u niej zmniejszone o 26%.

Nie do końca wiadomo, dlaczego karmienie piersią mogłoby zmniejszać ryzyko udaru mózgu (autorzy badania jako jedno z wytłumaczeń podają to, że pacjentki karmiące naturalnie zazwyczaj prowadzą zdrowszy tryb życia niż te, które nie karmią piersią). W każdym razie prace amerykańskich badaczy pokazują po raz kolejny, że karmienie piersią wywiera wyjątkowo wiele różnych korzystnych oddziaływań – i to zdecydowanie nie tylko dla dziecka.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze