Zaloguj
Reklama

Jakie mogą być przyczyny uporczywego, częstego bólu głowy?

Ból głowy u mężczyzn
Fot. panthermedia
Ból głowy u mężczyzn
(0)

Ból głowy zaliczany jest do grupy najczęściej występujących u ludzi dolegliwości. Wtedy, gdy problem ten pojawia się sporadycznie i po krótkim czasie ustępuje, zazwyczaj nie wzbudza to niepokoju, inaczej dzieje się już jednak w sytuacji, kiedy pacjent doświadcza długotrwałych, uporczywych bólów głowy. Jakie mogą być ich przyczyny i dlaczego czasami przewlekłe bóle głowy są wynikiem… czynności podejmowanych po to, aby dolegliwość ta ustąpiła?

Reklama

Ból głowy to problem obcy dla mało kogo – szacuje się, że w swoim życiu przynajmniej jednego jego epizodu doświadcza więcej niż 90% całej populacji. Niepokój wzbudzają zwykle te bóle głowy, które pojawiają się bardzo często i które trwają przez długi czas. Różne mogą być przyczyny tego rodzaju dolegliwości – aby dowiedzieć się tego, jakie jest ich źródło, konieczne staje się bliższe przyjrzenie problemowi.

Jedną z podstawowych patologii, które mogą odpowiadać za uporczywe bóle głowy, są migreny. W ich przypadku dolegliwości bólowe towarzyszyć mogą pacjentowi przez bardzo długi nawet czas – pojedynczy napad migreny trwać może aż do 72 godzin. U niektórych pacjentów postawienie rozpoznania migrenowych bólów głowy jest stosunkowo proste dzięki temu, że ból poprzedzają specyficzne dolegliwości (określane jako aura migrenowa), którymi mogą być m.in. nadwrażliwość na dźwięki i światło czy nudności i wymioty.

Innymi możliwymi przyczynami uporczywych, nawracających bólów głowy mogą być:

  • szyjnopochodne bóle głowy (wynikające z uszkodzenia m.in. struktur wchodzących w skład szyi czy kręgosłupa),
  • bóle po przebyciu udaru mózgu (pojawiające się u nawet co 5. pacjenta, u którego wystąpiła ta choroba),
  • bóle po urazie głowy.

Dość ciekawym problemem są polekowe bóle głowy. Pojawiają się one przede wszystkim u tych osób, które w niewłaściwy sposób próbują… leczyć ból głowy. Rozwijają się one wtedy, gdy pacjent nadużywa leków przeciwbólowych – w momencie, gdy powoli przestają one działać, natychmiast u chorego ponownie pojawia się ból. Dochodzi wtedy do wystąpienia mechanizmu błędnego koła, z którego wyrwać się, niestety, nie jest łatwo. Dawek leków przeciwbólowych – chociażby w związku z ryzykiem skutków ubocznych – zwiększać w nieskończoność nie można. Ze względu więc m.in. właśnie na ryzyko polekowych bólów głowy wtedy, gdy dolegliwości bólowe pojawiają się u nas bardzo często, najlepiej nie podejmować się ich leczenia na własną rękę – trzeba udać się wtedy po prostu do lekarza.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze