Zaloguj
Reklama

Jak zapobiegać atakom migreny?

Autorzy: Anna Pyka
Masaż leczniczy
Fot. ojoimages
Masaż leczniczy
(0)

Ostatnie genetyczne i biologiczne badania pokazują, że migrena jest zaburzeniem neurologicznym, a nie nienaczyniowym. Dlatego opracowane zostały zabiegi profilaktyczne obwodowego i ośrodkowego układu nerwowego, które mają pomóc w leczeniu objawów.

Reklama

Migrena jest jedną z najbardziej rozpowszechnionych i wyniszczających chorób i dotyka szacunkowo 10% ludności świata. Cierpiący na migrenę doświadczają obniżonej jakości życia, a także upośledzenia fizycznego, społecznego i zawodowego.

Obecnie stosowane leki, zostały opracowane w celu zwężenia naczyń mózgowych, na podstawie obowiązującej koncepcji, że migrena jest chorobą naczyń głowy. Jednak David Dodick, profesor neurologii w Mayo Clinic w Phoenix, wyjaśnia że dziś wiadomo, że migrena jest w dużym stopniu zaburzeniem dziedzicznym, charakteryzującym się fizjologicznymi zmianami w mózgu, a jeśli ataki występują z dużą częstotliwością, strukturalnymi zmianami w mózgu.

Postęp wiedzy o migrenie doprowadził do ​​rozwoju nowych, obiecujących i selektywnych terapii, zarówno dla ostrego, jak i zapobiegawczego leczenie migreny. Podstawą leczenia zapobiegawczego jest zrozumienie, że podstawowe czynniki ryzyka dla migreny mogą być zmienione lub zniesione zanim ataki migreny staną się coraz częstsze.

Do głównych czynników ryzyka należą:

  • nadużywanie ostrych leków (opioidów, barbituranów, środków przeciwbólowych i tryptanów)
  • depresja i inne zaburzenia nastroju,
  • otyłość,
  • chrapanie,
  • uraz głowy
  • nadmierne spożycie kofeiny.

Kontrolowanie czynników ryzyka może pomóc w zapobieganiu epizodycznie chorym na migrenę oraz osobom przewlekle odczuwającym ból.

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • American Pain Society (17.05.2012)

Kategorie ICD:


Reklama
(0)
Komentarze