Zaloguj
Reklama

Jak właściwie ćwiczyć mózg osoby po udarze mózgu?

Starszy człowiek
Fot. Pantherstock
Starszy człowiek
(2)

Powrót do pełnej sprawności po przebytym udarze mózgu jest bardzo często procesem długotrwałym, wymagającym regularnej rehabilitacji chorego.

Reklama

Zdarza się także, iż pacjent nigdy już nie wraca do pełnej sprawności. Ćwiczenia związane z mową, kojarzeniem, zapamiętywaniem wprowadzane są już podczas pobytu chorego na oddziale. Następnie należy je kontynuować w domu, każdego dnia bez przerwy.

Ćwiczenia mózgu powinny być wykonywane codziennie, w regularnych odstępach czasowych. Należy ćwiczyć z chorym mowę (początkowo proste zadania np. powtarzania imion, nazw ulic, pojedynczych słów, tworzenie wyrazów i całych zdań). Należy wykonywać ćwiczenia mięśni mimicznych twarzy. W późniejszym czasie można zacząć rozwiązywać krzyżówki, czytać gazety, książki czy układać puzzle.

Z czasem ćwiczenia mogą być trudniejsze, dłuższe i bardziej urozmaicone. Jeśli nie wiemy jak postępować z pacjentem oraz jaki rodzaj ćwiczeń wybrać warto skontaktować się z lekarzem - neurologiem bądź rehabilitantem. Ćwiczenia nie mogą być za trudne i męczące zwłaszcza na samym początku.

Piśmiennictwo
Reklama
(2)
Komentarze