Zaloguj
Reklama

Jak otyłość wpływa na mózg?

Nadwaga, otyłość u mężczyzn
Fot. ojoimages
Nadwaga, otyłość u mężczyzn
(0)

O tym, że otyłość wpływa negatywnie na funkcjonowanie wielu narządów w ludzkim organizmie, wiadomo nie od dziś. W ostatnim czasie specjaliści z holenderskiego Leiden University Medical Center przyglądali się temu, jak nadmierna masa ciała wpływa na ośrodkowy układ nerwowy – choć po przeprowadzonych przez nich analizach nadal pozostaje wiele różnych niejasności, to jednak wyraźnie zauważalne jest to, że otyłość może niekorzystnie oddziaływać na mózgowie.

Reklama

W przeszłości prowadzonych było już wiele badań dotyczących związku pomiędzy otyłością a czynnością układu nerwowego – jako przykład można podać wnioski jednych uczonych, którzy zaobserwowali, że u ludzi z tendencją do spożywania zbyt dużych ilości jedzenia mniej aktywna może być tzw. kora przedczołowa, która odpowiada m.in. za planowanie różnych czynności czy zjawiska związane z utrzymaniem samokontroli. Opisywano już także i to, że otyłość zwiększać może ryzyko zaburzeń czynności poznawczych oraz zaburzeń otępiennych – wszystkie wymienione stanowiły powód, dla którego badacze z Holandii postanowili przeprowadzić swoje badania.

Specjaliści prowadzili swoje analizy w oparciu o wyniki badań obrazowych głowy, które zostały przeprowadzone u 12 tysięcy osób. Po dokładnej ocenie materiału badacze doszli do dość ciekawych wniosków – zaobserwowali oni m.in. to, że u mężczyzn z otyłością zmniejszona była ilość substancji szarej w ich mózgowiu, dodatkowo widoczne były deficyty tej tkanki w obrębie ośrodków związanych z odczuwaniem przyjemności. U otyłych kobiet zauważalne były natomiast deficyty substancji szarej w okolicy gałki bladej – struktury, która jest zaangażowana w kontrolę przebiegu zaplanowanych przez nas ruchów.

W jaki dokładnie sposób otyłość miałaby prowadzić do różnych zmian w układzie nerwowym – tego nie wiadomo. Autorzy badania zwrócili uwagę, że może być za to odpowiedzialny współistniejący z otyłością ogólnoustrojowy stan zapalny. Odpowiedź na pytanie, dlaczego nadmierna masa ciała niekorzystnie wpływa na ośrodkowy układ nerwowy, przyniosą zapewne dopiero przeprowadzone w przyszłości, kolejne badania.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze