Zaloguj
Reklama

Drętwienie rąk – jakie mogą być jego przyczyny?

Czerwone paznokcie
Fot. medforum
Czerwone paznokcie
(0)

Drętwienie rąk zazwyczaj wzbudza bardzo duże zaniepokojenie. Całkowicie słusznie – przyczyną takiego problemu może być bowiem zarówno zawał serca, jak i udar mózgu, oprócz tego z drętwieniem rąk mogą zmagać się osoby chorujące na zespół cieśni nadgarstka czy też pacjenci ze stwardnieniem rozsianym i osoby leczone z powodu choroby nowotworowej. Jakie jeszcze mogą być przyczyny drętwienia rąk i dlaczego w sytuacji, gdy problem ten pojawia się u nas często, bezapelacyjnie konieczne jest skonsultowanie się z lekarzem?

Reklama

Drętwienie rąk jest nie tylko nieprzyjemne, ale i sugerować może ono to, że u pacjenta wystąpiła bardzo groźna choroba. Możliwych przyczyn tego stanu wyróżnia się dość dużo – część z nich to nawet i poważne, zagrażające życiu człowieka choroby.

Drętwienie rąk bywa przejawem zawału serca. Świadczyć o tym schorzeniu może wystąpienie – wraz z uczuciem zdrętwienia dłoni – innych objawów, takich jak ból w klatce piersiowej, duszność, nagłe poczucie osłabienia i wzmożona potliwość. Możliwą przyczyną nagłego drętwienia rąk może być również udar mózgu – o wystąpieniu takiej jednostki świadczyć z kolei może pojawienie się takich dolegliwości, jak m.in. trudności z mówieniem i utrzymaniem równowagi, porażenie połowy ciała oraz zaburzenia świadomości.

Do drętwienia rąk doprowadzać mogą jednak również i inne schorzenia. Wśród jednostek, w których przebiegu pojawiać się może taka dolegliwość, wymienić można:

  • stwardnienie rozsiane,
  • cukrzycę (szczególnie trwającą długi czas i niedostatecznie leczoną, gdzie może dojść do wystąpienia neuropatii),
  • zespół cieśni nadgarstka,
  • uszkodzenie splotu ramiennego,
  • fibromialgię,
  • zespół Guillain-Barrego,
  • niedobór witaminy B12,
  • boreliozę.

Zdarza się, że drętwienie rąk bywa następstwem zastosowanego u pacjenta leczenia – takowy problem może pojawiać się m.in. u tych osób, u których prowadzona jest chemioterapia.

Biorąc pod uwagę to, jak różne bywają przyczyny drętwienia rąk, doskonale widać, że bagatelizować tego objawu zdecydowanie nie wolno – wtedy, gdy występuje ono często lub utrzymuje się przez dłuższy czas, a także w sytuacji, gdy drętwienie rąk pojawia się nagle wraz z innymi niepokojącymi dolegliwościami, absolutnie konieczne staje się odwiedzenie lekarza.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze