Diagnostyka choroby Alzheimera

W chwili obecnej całkowicie pewne przyżyciowe rozpoznanie choroby Alzheimera w jej bardzo wczesnym okresie stanowi ogromną trudność dla lekarzy specjalistów.
Związane jest to z faktem, iż pierwszy okres jest tzw. okresem niemym pod względem klinicznym. Jednocześnie jak najszybsze zdiagnozowanie choroby daje szansę na podjęcie leczenia przyczynowego. W celach diagnostycznych stosowane są kryteria zawarte w DSM IV w postępowaniu klinicznym ze względu na ich wysoką czułość oraz specyficzność.
Kryteriami używanymi przede wszystkim w Europie są ICD-10. Obecnie stosowane i bardzo popularne kryteria National Institute of Neurologic, Communicative Disorders and Stroke/Alzheimer’s Disease and Related Disorders Association powinny mieć charakter uzupełniający. Rozpoznanie choroby Alzheimera jest możliwe po wykonaniu badania neuropatologicznego. Bardzo ważną rolę w przypadku diagnozowania odgrywa informacja o zaburzeniach metabolicznych i hormonalnych bądź chorobie miażdżycowej.
Szczególną uwagę należy zwrócić na nadczynność, niedoczynność tarczycy, leczenie estrogenami. Kolejnym ważnym aspektem są różnego rodzaju przebyte zabiegi operacyjne w znieczuleniu ogólnym oraz urazy i wstrząśnienia głowy. Znaczącą rolę odgrywa wywiad rodzinny, co do kwestii występowania otępienia w rodzinie, uzależnień (alkohol, narkotyki, tytoń) czy przebytych zatruć.
fot. pantherstock
W początkowej fazie badania przeprowadza się najczęściej test MMSE oraz test zegara, a w badaniu neurologicznym należy zwrócić uwagę na zespół parkinsonowski i obecność objawów deliberacyjnych. Bardzo ważną role odgrywa także wykluczenie depresji. W tym celu należy zgłosić się do psychiatry w celu diagnostycznym. Depresja bardzo często towarzyszy osobom dotkniętym chorobą Alzheimera podobnie jak zaburzenia snu, bezsenność, lękliwość, wycofanie, agresja czy rozdrażnienie - objawy te muszą być zbadane przez lekarza psychiatrę. Nigdy nie należy ich bagatelizować.
Piśmiennictwo
Adres www źródła:
- http://www.medicalnewstoday.com/articles/159442.php
- http://www.alz.org/alzheimers_disease_what_is_alzheimers.asp
- http://www.nhs.uk/conditions/Alzheimers-disease/Pages/Introduction.aspx
- http://www.coconutketones.com/whatifcure.pdf
- http://www.medicinenet.com/alzheimers_disease_causes_stages_and_symptoms/article.htm
- http://www.google.pl/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=1&ved=0CCcQFjAA&url=http%3A%2F%2Fczasopisma.viamedica.pl%2Fppn%2Farticle%2Fdownload%2F20008%2F15711&ei=8bsZU-mUE8yg7AbvvoCACQ&usg=AFQjCNE8s1tFGrb1hCdfbLhqzoqeiw90Sw