Zaloguj
Reklama

Czy w dorosłym mózgu powstają nowe komórki nerwowe?

Mózg, układ nerwowy
Fot. Panthermedia
Mózg, układ nerwowy
(4)

Przez wiele lat wśród naukowców panował pogląd, że w układzie nerwowym nowe komórki mogą tworzyć się jedynie w okresie prenatalnym, a w ciągu całego życia ilość neuronów jedynie może zmniejszać się w wyniku starzenia i toczących się procesów patologicznych.

Reklama

W 1998 roku Peter Eriksson i Fred Gage wykazali, że w dorosłym, ludzkim mózgu znajdują się rejony, w których zachodzi neurogeneza. Podstawą do wytwarzania nowych neuronów są komórki macierzyste.

Znajdują się one w hipokampie i ulegając od czasu do czasu podziałom, dają początek nowym komórkom nerwowym i glejowym. Jest wiele czynników, które posiadają zarówno pozytywny jak i negatywny wpływ na produkcję nowych komórek w naszym mózgu.

Do czynników obniżających tempo neurogenezy zaliczyć można wysoki poziom hormonów sterydowych, które wydzielane głównie są pod wpływem stresu, wiek, nikotynizm oraz spożywanie większych ilości alkoholu.

Na proliferację, różnicowanie i przeżycie nowych komórek zbawienny wpływ posiada wzbogacone środowisko życia, umiarkowana aktywność fizyczna oraz wysiłek intelektualny, najlepiej nauka języków obcych, rozwiązywanie krzyżówek lub gry zespołowe np. scrable.

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • Bartkowska K. 2004. Generacja komórek w mózgu dorosłych zwierząt, Kosmos. Problemy nauk biologicznych
    Eriksson P.S., Perfilieva E., Björk-Eriksson T., et al. 1998. Neurogenesis in the adult human hippocampus. Nature Medicine

Reklama
(4)
Komentarze