Zaloguj
Reklama

Czy słaba forma fizyczna to jedna z oznak ryzyka demencji?

Starsza kobieta
Fot. medforum
Starsza kobieta
(3)

Demencja to znaczne obniżenie się sprawności umysłowej, które jest następstwem uszkodzeń mózgu. Cały czas trwają spory - kiedy mówimy o demencji jako o otępieniu a kiedy mamy do czynienia z naturalnym procesem starzenia się. Czy słaba forma fizyczna oraz zaburzenia równowagi mogą być jednymi z oznak demencji?

Reklama

Pojęcie otępienia obejmuje głownie sferę psychiczną. Ma ono charakter progresywny i nieodwracalny. W chwili obecnej, cały czas trwają badania jakie czynniki mogą prowadzić do rozwoju demencji. Co jest przyczyną nasilenia objawów i różnego charakteru tego schorzenia (nie można go bowiem nazwać konkretną jednostką chorobową). Pacjenci z otępieniem w jego najcięższych przypadkach są całkowicie zdani na pomoc ze strony innych osób (bardzo duże problemy z koncentracją, niezdolność do wykonywania jakichkolwiek czynności dni codziennego oraz ogromne problemy z komunikacją).

Na dzień dzisiejszy liczba osób z demencją powiększa się, w związku z powyższym badania naukowe przeprowadzone z Irvine (Uniwersytet Kalifornijski) miały wykazać, czy wybrane miary słabej formy fizycznej mogą oznaczać podwyższone ryzyko demencji u osób powyżej 90go roku życia. Badania opublikowane zostały w Journal of the American Geriatrics Society. Amerykańscy naukowcy włączyli do swojej grupy badanej osoby w wieku 90 lat oraz starsze. Ich zadaniem było rozwiązywanie testów poznawczych a także mieli wykonane badania neurologiczne i fizykalne.

Kluczowymi badaniami były:

  • test równowagi w pozycji stojącej,
  • test chodu na dystansie czterech metrów.

Na podstawie przeprowadzonych badań badacze wykazali, że najmocniej z występowaniem demencji u pacjentów koreluje równowaga w pozycji stojącej, następnie siła chwytu oraz test chodu.

W chwili obecnej trwają dalsze badania, które mogą wspomóc terapię osób dotkniętych demencją a planowane jest także opracowanie strategii prewencyjnych.

Piśmiennictwo
Reklama
(3)
Komentarze