Zaloguj
Reklama

Ciepło wpływa negatywnie na stwardnienie rozsiane

Autorzy: Anna Pyka
Ból głowy
Fot. ojoimages
Ból głowy
(4)

Naukowcy z Kessler Foundation przedstawili wyniki badań, które pokazują, że wysoka temperatura źle wpływa na funkcje poznawcze u osób chorujących na SM. Szacuje się, że 50 do 65% osób z SM doświadcza problemów z myśleniem, uczeniem się i zapamiętywaniem.

Reklama

Wcześniejsze badania wykazały, że choroba jest bardziej agresywna w cieplejszych miesiącach. Obecne wyniki wskazują, że w czasie cieplejszych dni, pacjenci chorujący na SM gorzej wykonują zadania związane z myśleniem i zapamiętywaniem.

Zgodnie z wynikami, wydajność poznawcza może być bardziej czułym wskaźnikiem utajonej aktywności choroby niż tradycyjne oceny. Odkrycia te mają znaczenie zarówno dla pacjentów, jak i lekarzy oraz badaczy. Te informacje są istotne dla podejmowania decyzji dotyczących sposobu terapii oraz oceny jej skuteczności.

Rezultaty są również ważną wskazówką dla badaczy zajmujących się badaniem tej choroby. Jeżeli badania są zbyt krótkie i obejmują tylko ciepłe lub tylko zimne miesiące, ich wyniki mogą nie być miarodajne. Należy wziąć pod uwagę wpływ czynników atmosferycznych na aktywność tej choroby.

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • Neurology, 2012; DOI: 10.1212/WNL.0b013e31824d5834

Kategorie ICD:


Reklama
(4)
Komentarze