Zaloguj
Reklama

Chroniczny stres przyczynia się do choroby Alzheimera

Autorzy: Anna Pyka
Starszy mężczyzna
Fot. ojoimages
Starszy mężczyzna
(0)

Naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Diego School of Medicine przedstawili wyniki badań, które sugerują, że powtarzający się stres powoduje produkcję i akumulację nierozpuszczalnych agregatów białka tau, wewnątrz komórek mózgu myszy.

Reklama

Agregaty te sa podobne do splotów neurofibrylarnych zmodyfikowanych struktur białkowych, które są jednym z fizjologicznych cech choroby Alzheimera.

Wyniki częściowo wyjaśniają, dlaczego kliniczne badania wykazały silny związek między podatnością na stres i sporadycznym rozwojem choroby Alzheimera, który stanowi do 95 % wszystkich przypadków tej choroby.

Okazało się, że powtarzające się epizody stresu emocjonalnego, doprowadziły do ​​fosforylacji i zmienionej rozpuszczalność białek tau w neuronach. Zdarzenia te mają kluczowe znaczenie w rozwoju patologii splotów neurofibrylarnychw chorobie Alzheimera. Efekt był najbardziej zauważalną w hipokampie.

Przewlekły stres i ciągła aktywacja szlaków stresu może doprowadzić do zmian patologicznych w obwodach stresu. Wraz z wiekiem neurony nie są już tak odporne na zmiany. Nowym pomysłem jest użycie antagonistycznej cząsteczki, w celu zmniejszenia skutków stresu w neuronach.

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • Proceedings of the National Academy of Sciences, 2012 DOI: 10.1073/pnas.1203140109

Kategorie ICD:


Reklama
(0)
Komentarze