Zaloguj
Reklama

Bóle kręgosłupa, neuromodulacja, parestezje

Ból pleców
Fot. Pantherstock
Ból pleców
(0)

Neuromodulacja prądami wysokiej częstotliwości leczy bez wywoływania mrowień.

Reklama

Stymulacja rdzenia kręgowego jest sposobem leczenia bólu przewlekłego za pomocą impulsów elektrycznych działających na tę część ośrodkowego układu nerwowego. Jedną z odmian tej metody jest neuromodulacja kręgosłupa polegająca na wywołaniu tzw. parestezji – mrowienia, drętwienia, „przebiegania prądu” lub zmian temperatury skóry.

Adnan Al-Kaisy z Szpitala Guya i św. Tomasza w Londynie i współpracownicy poddali niedawno badaniom kilkudziesięciu pacjentów (z których część wcześniej poddano operacji) odczuwających ból pleców i nóg o średnim natężeniu. Zgodnie z wystąpieniem na 27. dorocznym spotkaniu Amerykańskiej Akademii Medycyny Bólu przez doprowadzenie w okolice dolnego odcinka kręgosłupa piersiowego prądu o częstotliwościach do 10 kHz (kiloherców) uzyskano znaczne zmniejszenie dolegliwości i zwiększenie sprawności chorych.

Użyta przez badaczy odmiana neuromodulacji pozwoliła na uniknięcie wywołania u leczonych nią pacjentów uczucia mrowienia, które przez wielu z nich odczuwane jest zazwyczaj jako bardzo nieprzyjemne i denerwujące.

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • American Academy of Pain Medicine's 27th Annual Meeting

Adres www źródła:

Kategorie ICD:

Kategorie ATC:


Reklama
(0)
Komentarze