Zaloguj
Reklama

Bóle kręgosłupa lędźwiowego u starszych osób

Wizyta u lekarza
Fot. ojoimages
Wizyta u lekarza
(0)

Starsi pacjenci z bólami dolnej części pleców rzadko korzystają z fizjoterapii i wykonują ćwiczenia.

Reklama

Jedną z przyczyn obniżenia sprawności, w tym zwłaszcza starszych osób, jest ból okolicy lędźwiowo-krzyżowej kręgosłupa. Gary J. Macfarlane z Uniwersytetu w Aberdeen (Szkocja) i współpracownicy przeprowadzili niedawno badania z udziałem kilkunastu osób w wieku co najmniej 25 lat.

Jak podano w styczniowym wydaniu czasopisma „Pain”, w ciągu miesiąca poprzedzającego rozmowy z pacjentami bóle dolnej części pleców wystąpiły u 28,5 procent z nich. Dolegliwości takie były najczęstsze u osób pomiędzy 41 a 50 rokiem życia. U starszych pacjentów stwierdzono wzrost częstości bólów dolnej części grzbietu w miarę upływu lat.

Chorzy po 70 roku życia najczęściej ograniczali się do zażywania jedynie leków przeciwbólowych, niekiedy razem z innymi lekarstwami. Rzadziej przepisywano im fizjoterapię lub ćwiczenia fizyczne, niebyt często korzystali oni z porad lekarzy specjalistów. Wiele spośród przebadanych osób niesłusznie uważało ból pleców za powód, by zaniechać ćwiczeń fizycznych, a nie, żeby je podejmować.

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • PAIN, Volume 153, Issue 1, January 2012, Pages 27-32

Adres www źródła:

Kategorie ICD:

Kategorie ATC:


Reklama
(0)
Komentarze