Zaloguj
Reklama

Bóle kręgosłupa lędźwiowego – kiedy stosować prześwietlenia?

Prześwietlenie płuc
Fot. ojoimages
Prześwietlenie płuc
(3)

Badania diagnostyczne i oryginalne leki powinny być przepisywane tylko w uzasadnionych przypadkach.

Reklama

Jednym z zadań lekarza powinna być troska o sprawiedliwe i ekonomiczne wykorzystanie zasobów służby zdrowia. Jeffrey R. Jaeger z Uniwersytetu Pensylwanii w Filadelfii (USA) i inni naukowcy z amerykańskiej organizacji o nazwie Narodowa Koalicja Lekarzy (National Physicians Alliance) sformułował niedawno listę pięciu najważniejszych reguł, którymi powinni kierować się specjaliści medycyny wewnętrznej (interny).

 

Zgodnie z publikacją w internetowym wydaniu czasopisma „Archives of Internal Medicine”  z 23 maja do takich reguł należą:

1. Unikanie niepotrzebnych badań obrazowych. Przykładowo, prześwietlanie kręgosłupa lędźwiowego przed upływem 6. tygodnia od zgłoszenia się danego pacjenta nie poprawia wyników leczenia, lecz naraża służbę zdrowia na niepotrzebne koszty. Do wyjątków należą ciężkie lub postępujące choroby układu nerwowego lub podejrzenia takich schorzeń, jak zapalenie kości i szpiku

2. Nie przeprowadzanie przesiewowych badań krwi u osób bez niepokojących objawów (wyjątek: wykrywanie cukrzycy u dorosłych z nadciśnieniem)

3. Powstrzymywanie się w od kierowania na EKG i inne testy sprawdzające stan układu krążenia u pacjentów „bezobjawowych”.

4. Przepisywanie generycznych (będących tańszymi zamiennikami oryginalnych) preparatów zawierających statyny – substancje obniżające poziom cholesterolu. Drogie leki wyprodukowane przez znanych producentów powinny być stosowane tylko w razie wystąpienia silnych niepożądanych skutków ubocznych lub nie osiągnięcia docelowych poziomów LDL.

5. Zarezerwowanie poddawania pacjentów bez czynników ryzyka densytometrii kostnej (badaniu sprawdzającemu, czy dany pacjent jest chory np. na osteoporozę) tylko dla kobiet w wieku powyżej 65 i dla mężczyzn powyżej 70 lat.

Piśmiennictwo
Reklama
(3)
Komentarze