Zaloguj
Reklama

Bóle kręgosłupa, fizjoterapia, edukacja pacjentów

Wizyta u lekarza
Fot. ojoimages
Wizyta u lekarza
(5)

Fizjoterapia bezpośrednio po skierowaniu przez lekarza zwiększa szanse trwałej poprawy.

Reklama

Przewlekły ból pleców może być przyczyną problemów z wykonywaniem pracy i innych codziennych obowiązków i często wymaga kosztownego leczenia. Z tych powodów ważne jest wczesne podjęcie leczenia różnych dolegliwości bólowych.

Lena Nordeman z Akademii Sahlgrenska w Uniwersytecie w Goteborgu (Szwecja) przeprowadziła niedawno badania z udziałem kilkudziesięciu pacjentów z bólem okolicy lędźwiowo-krzyżowej. Jej praca dyplomowa zawiera porównanie wyników leczenia chorych korzystających z usług fizjoterapeuty bezpośrednio po skierowaniu przez lekarza i tych, którzy zostali zapisani na listę oczekujących.

Przedstawiciele pierwszej grupy pacjentów nie doświadczyli nawrotu dolegliwości w ciągu 6 miesięcy od zakończenia leczenia. Ci, którzy musieli czekać na przeprowadzenie zabiegów, w dużej części znowu zaczęli odczuwać bóle w dolnej części pleców.

Oprócz tego Nordeman poddała ponad sto kobiet takimi samymi dolegliwościami testowi sprawdzającemu zdolność do chodzenia. Jego wyniki były w dużym stopniu zgodne z zdolnością do wykonywania pracy i innych obowiązków życia codziennego po upływie dwóch lat. Badaczka podkreśla znaczenie edukacji i wykonywania odpowiednich ćwiczeń fizycznych przez pacjentów z bólem okolicy lędźwiowo-krzyżowej.

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • Sahlgrenska Academy, University of Gotheburg

Adres www źródła:

Kategorie ICD:

Kategorie ATC:


Reklama
(5)
Komentarze