Zaloguj
Reklama

Bóle kręgosłupa, fizjoterapia, edukacja pacjentów

Bóle kręgosłupa, fizjoterapia, edukacja pacjentów
Fot. ojoimages
(5)

Fizjoterapia bezpośrednio po skierowaniu przez lekarza zwiększa szanse trwałej poprawy.

Reklama

Przewlekły ból pleców może być przyczyną problemów z wykonywaniem pracy i innych codziennych obowiązków i często wymaga kosztownego leczenia. Z tych powodów ważne jest wczesne podjęcie leczenia różnych dolegliwości bólowych.

Lena Nordeman z Akademii Sahlgrenska w Uniwersytecie w Goteborgu (Szwecja) przeprowadziła niedawno badania z udziałem kilkudziesięciu pacjentów z bólem okolicy lędźwiowo-krzyżowej. Jej praca dyplomowa zawiera porównanie wyników leczenia chorych korzystających z usług fizjoterapeuty bezpośrednio po skierowaniu przez lekarza i tych, którzy zostali zapisani na listę oczekujących.

Przedstawiciele pierwszej grupy pacjentów nie doświadczyli nawrotu dolegliwości w ciągu 6 miesięcy od zakończenia leczenia. Ci, którzy musieli czekać na przeprowadzenie zabiegów, w dużej części znowu zaczęli odczuwać bóle w dolnej części pleców.

Oprócz tego Nordeman poddała ponad sto kobiet takimi samymi dolegliwościami testowi sprawdzającemu zdolność do chodzenia. Jego wyniki były w dużym stopniu zgodne z zdolnością do wykonywania pracy i innych obowiązków życia codziennego po upływie dwóch lat. Badaczka podkreśla znaczenie edukacji i wykonywania odpowiednich ćwiczeń fizycznych przez pacjentów z bólem okolicy lędźwiowo-krzyżowej.

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • Sahlgrenska Academy, University of Gotheburg

Adres www źródła:

Kategorie ICD:

Kategorie ATC:


Reklama
(5)
Komentarze