Bóle kręgosłupa, fizjoterapia, edukacja pacjentów

Fizjoterapia bezpośrednio po skierowaniu przez lekarza zwiększa szanse trwałej poprawy.
Przewlekły ból pleców może być przyczyną problemów z wykonywaniem pracy i innych codziennych obowiązków i często wymaga kosztownego leczenia. Z tych powodów ważne jest wczesne podjęcie leczenia różnych dolegliwości bólowych.
Lena Nordeman z Akademii Sahlgrenska w Uniwersytecie w Goteborgu (Szwecja) przeprowadziła niedawno badania z udziałem kilkudziesięciu pacjentów z bólem okolicy lędźwiowo-krzyżowej. Jej praca dyplomowa zawiera porównanie wyników leczenia chorych korzystających z usług fizjoterapeuty bezpośrednio po skierowaniu przez lekarza i tych, którzy zostali zapisani na listę oczekujących.
Przedstawiciele pierwszej grupy pacjentów nie doświadczyli nawrotu dolegliwości w ciągu 6 miesięcy od zakończenia leczenia. Ci, którzy musieli czekać na przeprowadzenie zabiegów, w dużej części znowu zaczęli odczuwać bóle w dolnej części pleców.
Oprócz tego Nordeman poddała ponad sto kobiet takimi samymi dolegliwościami testowi sprawdzającemu zdolność do chodzenia. Jego wyniki były w dużym stopniu zgodne z zdolnością do wykonywania pracy i innych obowiązków życia codziennego po upływie dwóch lat. Badaczka podkreśla znaczenie edukacji i wykonywania odpowiednich ćwiczeń fizycznych przez pacjentów z bólem okolicy lędźwiowo-krzyżowej.
Piśmiennictwo
Źródło tekstu:
- Sahlgrenska Academy, University of Gotheburg