Zaloguj
Reklama

Ból szyi po zbyt wczesnym rozpoczęciu rehabilitacji

Ból kręgów szyjnych
Fot. Panthermedia
Ból kręgów szyjnych
(0)

Moment rozpoczęcia rehabilitacji pacjentów po skręceniu i naderwaniu odcinka szyjnego kręgosłupa powinien być rozważnie wybierany.

Reklama

Od pewnego czasu istniała rozbieżność opinii, kiedy należy rozpoczynać rehabilitację pacjentów po skręceniu i naderwaniu odcinka szyjnego kręgosłupa. Sophie Soklaridis z Uniwersytetu w Toronto (Kanada) i Pierre Côté z Uniwersyteckiej Sieci Zdrowia w tym mieście przeprowadzili niedawno analizę publikacji dotyczących tej tematyki.

Zgodnie z publikacją w numerze czasopisma „Spine” z 1 grudnia edukacja pacjentów, ćwiczenia oraz mobilizacja (poddawanie stawów łączących kręgi ruchom wykonywanym przez rehabilitanta bez współudziału mięśni chorego) okazały się skutecznie leczyć schorzenia wywołane skręceniem i naderwaniem kręgosłupa szyjnego.

Z drugiej strony zbyt intensywne działania terapeutyczne i przedwczesne ich rozpoczęcie opóźniają powrót do zdrowia i zwiększają ryzyko wystąpienia przewlekłego bólu i niepełnosprawności. Naukowcy apelują o poddawanie pracowników służby zdrowia działaniom edukacyjnym zwiększającym ich wiedzę na temat tych zagrożeń.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze