Zaloguj
Reklama

Ból grzbietu, niepełnosprawność, praca

Ból głowy
Fot. ojoimages
Ból głowy
(0)

Osoby z umiarkowanie ciężkimi przeżyciami lepiej znoszą ból grzbietu.

Reklama

Przeciwności życiowe i związany z tym stres psychologiczny powszechnie kojarzone są z podwyższonym ryzykiem wystąpienia różnych chorób. Mark Seery z Uniwerystetu w Buffalo (USA) i współpracownicy przeprowadzili niedawno badania z udziałem kilkuset osób z przewlekłym bólem grzbietu.

Jak podano we wrześniowym numerze czasopisma „Pain”, ludzie mający za sobą pokonanie niezbyt ciężkich przeciwności okazali się charakteryzować najniższym poziomem ograniczenia sprawności, zdolności do wykonywania pracy zawodowej, częstości wizyt lekarskich, korzystania ze środków przeciwbólowych na receptę i koniecznością leczenia współistniejącej depresji.

Osoby praktycznie bez trudności życiowych lub poważnie doświadczone przez los gorzej znosiły konsekwencje przewlekłego bólu grzbietu. Badacze przypuszczają, że przyczyną odkrytych przez nich różnic jest skłonność ludzi poddawanych umiarkowanym przeciwnościom do poszukiwania środków psychologicznych i wsparcia innych członków społeczeństwa pomagających radzić sobie zarówno z codziennością, jak i z konsekwencjami chorób, na które zapadają.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze