Ból grzbietu, niepełnosprawność, praca

Osoby z umiarkowanie ciężkimi przeżyciami lepiej znoszą ból grzbietu.
Przeciwności życiowe i związany z tym stres psychologiczny powszechnie kojarzone są z podwyższonym ryzykiem wystąpienia różnych chorób. Mark Seery z Uniwerystetu w Buffalo (USA) i współpracownicy przeprowadzili niedawno badania z udziałem kilkuset osób z przewlekłym bólem grzbietu.
Jak podano we wrześniowym numerze czasopisma „Pain”, ludzie mający za sobą pokonanie niezbyt ciężkich przeciwności okazali się charakteryzować najniższym poziomem ograniczenia sprawności, zdolności do wykonywania pracy zawodowej, częstości wizyt lekarskich, korzystania ze środków przeciwbólowych na receptę i koniecznością leczenia współistniejącej depresji.
Osoby praktycznie bez trudności życiowych lub poważnie doświadczone przez los gorzej znosiły konsekwencje przewlekłego bólu grzbietu. Badacze przypuszczają, że przyczyną odkrytych przez nich różnic jest skłonność ludzi poddawanych umiarkowanym przeciwnościom do poszukiwania środków psychologicznych i wsparcia innych członków społeczeństwa pomagających radzić sobie zarówno z codziennością, jak i z konsekwencjami chorób, na które zapadają.
Piśmiennictwo
Źródło tekstu:
- Pain, Volume 150, Issue 3, September 2010, Pages 507-515
Adres www źródła:
Kategorie ICD:
- Bóle grzbietu
- Choroby kręgów szyjnych
- Epizod depresyjny
- Inne choroby krążka międzykręgowego
- Zaburzenia depresyjne nawracające