Zaloguj
Reklama

Badania wskazują na nową możliwość leczenia udaru

Autorzy: Anna Pyka
Układ nerwowy, mózg
Fot. Panthermedia
Układ nerwowy, mózg
(3)

Naukowcy z Stanford University School of Medicine przedstawili wyniki wskazujące, że związek naśladujący kluczową aktywność białka występującego w mózgu, jest w stanie zwiększyć wytwarzanie nowych komórek nerwowych w mózgach myszy, które przeszły udar. Myszy również wykazują szybsze odzyskiwanie swoich “sportowych” umiejętności.

Reklama

Wyniki są obiecujące, ponieważ wskazują, że związek działa w późniejszej fazie regeneracji komórek mózgu, a nie zaraz po jego uszkodzeniu. Jest to znaczące, ponieważ znane środki lecznicze nie pomagają w regeneracji komórek uszkodzonych w trakcie udaru. Ponadto muszą być zastosowane bezpośrednio po wystąpieniu udaru, co nie zawsze jest możliwe.

W trakcie badań, naukowcy skupili się na związku o nazwie LM22A-4. Ta mała cząsteczka stymuluje własne komórki macierzyste mózgu do tworzenia nowych neuronów i dlatego może osiągnąć wiele tych samych efektów, co przeszczep komórek macierzystych, co jest bardziej skomplikowaną procedurą.

Myszy otrzymujące LM22A-4 odzyskały “sportową” sprawność znacznie szybciej, niż te, którym związku nie podawano. Ponadto analiza wykazała dwa razy więcej nowych komórek nerwowych w uszkodzonych obszarach mózgu,na sześć i 10 tygodni po wypadku.

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • Stroke, April 24 2012 DOI:10.1161/STROKEAHA.111.641878

Kategorie ICD:


Reklama
(3)
Komentarze