Zaloguj
Reklama

Autyzm i padaczka jako przyczyny zwiększonej śmiertelności

Badania próbek pod mikroskopem
Fot. panthermedia
Badania próbek pod mikroskopem
(3)

Jedna trzecia pacjentów z autyzmem dziecięcym choruje również na padaczkę.

Reklama

Pacjenci z autyzmem dziecięcym obciążone są podwyższonym ryzykiem przedwczesnej śmierci. Od pewnego czasu przypuszczano, że jedną przyczyną tego stanu rzeczy jest częstsze występowanie u takich chorych padaczki.

Roberto Tuchman ze Szpitala Dziecięcego w Miami (USA) i współpracownicy przebadali niedawno próbki pobrane z mózgów zmarłych osób. Jak podano w internetowym wydaniu czasopisma „Journal of Child Neurology” z 6 kwietnia, około jedna trzecia pacjentów z autyzmem, od których pochodziły analizowane wycinki tkanki nerwowej, okazała się chorować również na padaczkę. Wyniki wcześniej przeprowadzonych badań wskazują, że współwystępowanie obydwu tych chorób zwiększa śmiertelność ośmiokrotnie.

Ustalenia te nabierają szczególne znaczenia wobec faktu, że co dwudzieste dziecko, u którego rozpoznano autyzm w wieku 3 lat, już ma lub będzie miało padaczkę. Poznanie czynników ryzyka i mechanizmów odpowiedzialnych za obydwie omawiane choroby może się przyczynić do lepszego leczenia i zapobiegania niekorzystnym skutków tych zaburzeń.

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • Journal of Child Neurology doi: 10.1177/0883073811402203

Adres www źródła:

Kategorie ICD:

Kategorie ATC:


Reklama
(3)
Komentarze