Zaloguj
Reklama

Afryka wolna od polio

Afryka
Fot. shutterstock
Afryka
(0)

Afrykańska Regionalna Komisja Certyfikacji (ARCC), organ powołany przez WHO do monitorowania walki z polio podczas wtorkowej konferencji Światowej Organizacji Zdrowia poinformowała, że w wyniku powszechnych szczepień całkowicie wyeliminowano chorobę zakaźną polio na Czarnym Lądzie. 

Reklama

Czym jest polio?

Choroba polio znana również jako choroba Heinego-Mediny to wirusowa choroba zakaźna wywoływana przez wirusa polio. Zwykle dotyka dzieci poniżej piątego roku życia. Czasem prowadzi do nieodwracalnego paraliżu. Śmierć następuje w wyniku porażenia mięśni oddechowych. Na polio nie ma lekarstwa, ale szczepionka chroni przez całe życie. Najczęstszym źródłem zakażenia jest bezpośredni kontakt z chorym człowiekiem. Zakażenie szerzy się głównie drogą pokarmową przez przedmioty i środki spożywcze zakażone wydzielinami z gardła lub kałem oraz drogą kropelkową. Poliowirusy dostają się do organizmu przez usta lub nos. Następnie namnażają się w jelitach i przedostają się do krwi, która przenosi je do innych części ciała. Jeżeli wirusy dostaną się do ośrodkowego układu nerwowego, mogą wywoływać uszkodzenie nerwów, co może prowadzić do niedowładu lub porażenia mięśni.

Zakażenia poliowirusami mogą mieć różnorodny przebieg: od bezobjawowych (95% wszystkich zakażeń), łagodnych, poprzez zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, aż do ciężkich zachorowań porażennych.

Ciężkie zachorowanie porażeniowe uzależnione jest od wieku i występujących chorób współistniejących. Ocenia się, że u około 1 na 1000 zakażonych dzieci oraz 1 na 75 dorosłych mogą wystąpić porażenia mięśni. Najbardziej narażeni na pojawienie się ciężkich porażeń są starsze dzieci, dorośli i kobiety w ciąży.

We wczesnej fazie choroby porażenie mięśni oddechowych lub jego powikłania mogą być przyczyną zgonu.

U niektórych chorych może dojść do tzw. zespołu post-polio, tzn. narastających porażeń mięśni po wielu latach od zakażenia poliowirusami.

Polio w Afryce

Nigeria jest ostatnim krajem Afryki, który został uznany za wolny od polio. Ostatni przypadek choroby odnotowano tam w 2016 roku. Jeszcze dekadę temu w państwie tym występowała ponad połowa wszystkich przypadków polio na świecie.

Afryka stała się kontynentem wolnym od polio, gdyż ponad 95 procent afrykańskiej populacji zostało zaszczepionych przeciwko wirusowi polio. Był to jeden z warunków, postawionych przez komisję ARCC, by móc uznać kontynent za całkowicie wolny od choroby.

Obecnie polio występuje jedynie w Afganistanie i Pakistanie. Na całym świecie ostał się tylko jeden z trzech aktywnych szczepów wirusa. W Polsce ostatni przypadek zakażenia polio odnotowano w 1984 roku. 

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze