Zespół bolesnego barku - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie

Zespół bólowy barku występuje z podobną częstością u kobiet jak i mężczyzn. Pod względem częstości występowania bólu mięśniowo-szkieletowego jest trzeci po bólach krzyża i kolan. Szacuje się że rocznie występuje u 5-47 % populacji.
Objawy i przebieg zespołu bolesnego barku
Jest to samoistny ból barku. Nasila się przy ruchach, a szczególnie podczas odwodzenia ramienia. Często nasila się w godzinach nocnych. Zazwyczaj występuje jednostronnie. W miarę postępu choroby prowadzi do całkowitego unieruchomienia barku. W zaawansowanych stadiach dochodzi do osłabienia i zaniku mięśni obręczy barkowej.
Kiedy udać się do lekarza i leczyć zespół bolesnego barku
W okresie największego nasilenia bólu stosowane są niesteroidowe leki przeciwzapalne oraz leki zmniejszające napięcie mięśniowe. W miejscu największej tkliwości stosowane są blokady okołostawowe. Stosowane są również kinezyterapia oraz fizykoterapia. W przypadku pełnego uszkodzenia pierścienia rotatorów lub zerwania mięśnia dwugłowego wskazane jest leczenie operacyjne.
Leczenie zespołu bolesnego barku
Unikanie ruchów prowokujących wystąpienie dolegliwości bólowych.
Piśmiennictwo
Bibliografia:
Dobrogowski J., Wordliczek J., Istrati J.: Zespoły bólowe narządu ruchu. Bóle kręgosłupa. PZWL Warszawa 2012 str 397-399
Kategorie ICD:
Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.