Zaloguj
Reklama

Zespół bolesnego barku - objawy, diagnoza, leczenie

Ból barku
Fot. iStock
Ból barku
(3)
Reklama

Zespół bólowy barku występuje z podobną częstością u kobiet jak i mężczyzn. Pod względem częstości występowania bólu mięśniowo-szkieletowego jest trzeci po bólach krzyża i kolan. Szacuje się że rocznie występuje u 5-47 % populacji.

Zespół bolesnego barku - Objawy i przebieg

Jest to samoistny ból barku. Nasila się przy ruchach, a szczególnie podczas odwodzenia ramienia. Często nasila się w godzinach nocnych. Zazwyczaj występuje jednostronnie. W miarę postępu choroby prowadzi do całkowitego unieruchomienia barku. W zaawansowanych stadiach dochodzi do osłabienia i zaniku mięśni obręczy barkowej.

Zespół bolesnego barku - Kiedy udać się do lekarza

W okresie największego nasilenia bólu stosowane są niesteroidowe leki przeciwzapalne oraz leki zmniejszające napięcie mięśniowe. W miejscu największej tkliwości stosowane są blokady okołostawowe. Stosowane są również kinezyterapia oraz fizykoterapia. W przypadku pełnego uszkodzenia pierścienia rotatorów lub zerwania mięśnia dwugłowego wskazane jest leczenie operacyjne.

Zespół bolesnego barku - Leczenie

Unikanie ruchów prowokujących wystąpienie dolegliwości bólowych.

Piśmiennictwo

Bibliografia:

Dobrogowski J., Wordliczek J., Istrati J.: Zespoły bólowe narządu ruchu. Bóle kręgosłupa. PZWL Warszawa 2012 str 397-399

Kategorie ICD:


Reklama
(3)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze