Zaloguj
Reklama

Zakrzepica zatok żylnych w mózgu - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie

Zatkane tętnice
Fot. Pantherstock
Zatkane tętnice
(0)
Reklama

Wiele osób doświadczyło w swym życiu bólu głowy, jest to jedna z najczęściej i najpopularniej występujących dolegliwości zarówno u kobiet jak i u mężczyzn. Może mieć ona podłoże pierwotne bądź wtórne. W sytuacji gdy bóle głowy będą zbyt częste, towarzyszyły im będą dodatkowe objawy należ jak najszybciej zgłosić się do specjalisty. W wielu przypadkach u pacjentów z bólami głowy diagnozowana jest zakrzepica zatok żylnych w mózgu.

Objawy i przebieg zakrzepicy zatok żylnych w mózgu

Zakrzepica zatok żylnych, to choroba, która obejmuje zatoki żylne opony twardej i żyły mózgu. Wielu pacjentów słysząc tę nazwę jest przerażona, gdyż nie wiedzą oni z czym mają do czynienia. Zatoki żyle pełnią ważną rolę w zbieraniu krwi między innymi z mózgowia, opon mózgu czy oczodołu. Choroba ta zaliczana jest do udarów żylnych, i występuje rzadko. Najnowsze badani naukowe pokazują, że częściej cierpią na nią kobiety aniżeli mężczyźni.

Przyczyny zakrzepicy zatok żylnych w mózgu mogą mieć podłoże infekcyjne, nieinfekcyjne bądź być związane z różnego rodzaju uszkodzeniami oraz chorobami mózgu. 

Wśród objawów tej choroby wymienia się m.in.: bóle głowy, nudności, wymioty, zaburzenia świadomości,  zapalenie ucha, ból twarzy, zajęcie nerwu błędnego i wiele innych.  Diagnoza stawiana jest na podstawie wykonanych badań takich jak tomografia komputerowa czy rezonans magnetyczny. Leczenie związane jest z usunięciem przyczyny rozwoju choroby oraz włączeniem leczenia objawowego.

 

Piśmiennictwo

Bibliografia:

  1. Perenc A. Ból głowy jako objaw wewnątrzczaszkowej zakrzepicy żylnej. Udar Mózgu 2011; 13 (1–2): 22–27
  2. Zaidat O.O., Lerner A.J. wyd. I polskie, red. H. Kwieciński, Neurologia. The Little Black Book. Elsevier Urban&Partner, Wrocław 2010

Kategorie ICD:


Reklama
(0)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze