Zaloguj
Reklama

Wpływ dopalaczy na układ nerwowy człowieka

Mózg
Fot. Pantherstock
Mózg
(0)
Reklama

Dopalacze to coraz bardziej powszechna nazwa związków, których skład do dziś nie jest znany. Przez jedne osoby nazywane są one „prawdziwymi” narkotykami przez inne produktami kolekcjonerskimi. Mogą mieć pochodzenie naturalne bądź syntetyczne. W ich skład wchodzą np. związki pochodzące z muchomora czerwonego lub plamistego. Dostępne są w różnych postaciach od proszków po kadzidełka, tabletki, susz czy ekstrakty. W większości przypadków jeden dopalacz zawiera w sobie od kilku do kilkunastu różnych związków. Nie ulega wątpliwości, iż wykazują one bardzo silne działanie psychoaktywne. Zażycie przez człowieka takiej mieszaniny stanowi zagrożenie dla jego zdrowia oraz życia. Co ważne pacjent nie jest do końca świadomy tego co zażył. W wielu przypadkach konsekwencje zażywania dopalaczy są nieodwracalne (dotyczy to między innymi układu nerwowego czy pokarmowego).

Dopalacze - Objawy i przebieg

Obserwacje osób, które zażywają dopalacze pokazują, że mają one bardzo szkodliwy wpływ na układ nerwowy człowieka. Co ważne, znane są przypadki nieodwracalnych jego uszkodzeń na skutek zażywania tychże narkotyków. Objawami, które powinny nas zaniepokoić po spożyciu dopalaczy są między innymi: zmienne nastroje, silny ból głowy, zawroty głowy, problemy ze wzrokiem, omamy, uczucie zmęczenia, depresja z euforią na zmianę. Bardzo często spotykane są także problemy z pobieraniem pokarmów, zapamiętywaniem, kołatanie serca, duszność, wymioty, omamy słuchowe, drgawki, oczopląs, potliwość, problem z oddawaniem moczu oraz zmiany skórne.
Zmiany, które zajdą w układzie nerwowym na skutek zażywania dopalaczy mogą być nieodwracalne.      

Piśmiennictwo
Reklama
(0)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze