Uszkodzenia nerwu promieniowego - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie

Nerw promieniowy, zaliczany jest do największej gałęzi splotu ramiennego a wychodzi on z jamy pachowej przechodząc przez całe ramie. Wraz z tętnicami kieruje się na tylną część ramienia, biegnie także na jego boczną część i wychodzi na przednią.
Objawy i przebieg uszkodzeń nerwu promieniowego
Nerw promieniowy, unerwi ruchowo boczna oraz tylną grupę mięśni przedramienia oraz tylną grupę mięśni ramienia. Nerw promieniowy unerwia mięsień ramienno-promieniowy, odwodziciel i odwracacz kciuka, zaopatruje mięsnie biorące udział w prostowaniu reki, palców kończyny dolnej oraz przedramienia.
Uszkodzenia nerwu promiennego
Różnego rodzaju uszkodzenia nerwu promieniowego dają objawy związane z brakiem unerwienia opisywanych przeze mnie wyżej obszarów.
Objawy porażenia są zależne od miejsca (dokładnie wysokości, np. dół pachowy, przedramię czy ramie), na której doszło do jego urazu.
- porażenie nerwu promieniowego, prowadzi do zaburzeń w prawidłowym prostowaniu przedramienia, prostowania ręki, w stawach śródręczno- paliczkowych oraz prostowania i odwodzenia kciuka
- uszkodzenie funkcji nerwu promieniowego na odcinku dołu pachowego, prowadzi upośledzenia lub całkowitej niemożności do prostowania przedramienia, ręki oraz palców. Ręka określana jest jako „opadająca”, a co ważne obserwuje się osłabiony ucisk dłoni
- uszkodzenie funkcji nerwu promieniowego na odcinku ramienia, które określane jest jako „porażenie sobotniej nocy” i w większości przypadków nie stwierdza się zaburzeń w czynności mięśnia trójgłowego
- uszkodzenie funkcji nerwu promieniowego na odcinku przedramienia, gdzie zauważalne jest zniesienie odwodzenia kciuka oraz prostowania palców. Odruch z mięśnia trójgłowego jest prawidłowy
W przypadku zauważenia objawów mogących świadczyć o uszkodzeniu nerwu promieniowego, konieczna jest wizyta u specjalisty.
Piśmiennictwo
Adres www źródła:
- http://europepmc.org/abstract/med/3294243
- http://www.bjj.boneandjoint.org.uk/content/87-B/12/1647.short
- http://pubs.rsna.org/doi/abs/10.1148/radiology.219.3.r01jn09811
- http://www.sciencedirect.com/science/article/pii/0363502393902552
Bibliografia:
- Abrams RA, Ziets RJ, Lieber RL, Botte MJ. Anatomy of the radial nerve motor branches in the forearm. Journal of Hand Surgery. 1997 Mar;22(2):232-7.
- Lim R, Tay SC, Yam A. Radial nerve injury during double plating of a displaced intercondylar fracture. Journal of Hand Surgery. 2012 Apr;37(4):669-72.
- Elton SG, Rizzo M. Management of radial nerve injury associated with humeral shaft fractures: an evidence-based approach. Journal of Reconstructive Microsurgery. 2008 Nov;24(8):569-73.
- "Neurologia praktyczna", Antoni Prusiński, wyd. Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa
Kategorie ATC:
Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.