Zaloguj
Reklama

Uszkodzenia nerwu promieniowego - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie

Układ nerwowy
Fot. iStock
Układ nerwowy
(2)
Reklama

Nerw promieniowy, zaliczany jest do największej gałęzi splotu ramiennego a wychodzi on z jamy pachowej przechodząc przez całe ramie. Wraz z tętnicami kieruje się na tylną część ramienia, biegnie także na jego boczną część i wychodzi na przednią.

Objawy i przebieg uszkodzeń nerwu promieniowego

Nerw promieniowy, unerwi ruchowo boczna oraz tylną grupę mięśni przedramienia oraz tylną grupę mięśni ramienia.  Nerw promieniowy unerwia mięsień ramienno-promieniowy, odwodziciel i odwracacz kciuka, zaopatruje mięsnie biorące udział w prostowaniu reki, palców kończyny dolnej oraz przedramienia.
 
Uszkodzenia nerwu promiennego
Różnego rodzaju uszkodzenia nerwu promieniowego dają objawy związane z brakiem unerwienia opisywanych przeze mnie wyżej obszarów.

Objawy porażenia są zależne od miejsca (dokładnie wysokości, np. dół pachowy, przedramię czy ramie), na której doszło do jego urazu.

  • porażenie nerwu promieniowego, prowadzi do zaburzeń w prawidłowym prostowaniu przedramienia, prostowania ręki, w stawach śródręczno- paliczkowych oraz prostowania i odwodzenia kciuka
  • uszkodzenie funkcji nerwu promieniowego na odcinku dołu pachowego, prowadzi upośledzenia lub całkowitej niemożności do prostowania przedramienia, ręki oraz palców. Ręka określana jest jako „opadająca”, a co ważne obserwuje się osłabiony ucisk dłoni  
  • uszkodzenie funkcji nerwu promieniowego na odcinku ramienia, które określane jest jako „porażenie sobotniej nocy” i w większości przypadków nie stwierdza się zaburzeń w czynności mięśnia trójgłowego
  • uszkodzenie funkcji nerwu promieniowego na odcinku przedramienia, gdzie zauważalne jest zniesienie odwodzenia kciuka oraz prostowania palców. Odruch z mięśnia trójgłowego jest prawidłowy

W przypadku zauważenia objawów mogących świadczyć o uszkodzeniu nerwu promieniowego, konieczna jest wizyta u specjalisty.
 
 

Piśmiennictwo

Adres www źródła:

Bibliografia:

  1. Abrams RA, Ziets RJ, Lieber RL, Botte MJ. Anatomy of the radial nerve motor branches in the forearm. Journal of Hand Surgery. 1997 Mar;22(2):232-7.
  2. Lim R, Tay SC, Yam A. Radial nerve injury during double plating of a displaced intercondylar fracture. Journal of Hand Surgery. 2012 Apr;37(4):669-72.
  3. Elton SG, Rizzo M. Management of radial nerve injury associated with humeral shaft fractures: an evidence-based approach. Journal of Reconstructive Microsurgery. 2008 Nov;24(8):569-73.
  4. "Neurologia praktyczna", Antoni Prusiński, wyd. Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa
     

Kategorie ATC:


Reklama
(2)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze