Zaloguj
Reklama

Udar cieplny - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie

Słońce, radość
Fot. ojoimages
Słońce, radość
(0)
Reklama

Udar cieplny, nazywany inaczej słonecznym jest szczególnie niebezpieczny dla małych dzieci oraz osób starszych. Stanowi on zagrożenie nie tylko dla zdrowia pacjenta ale także dla jego życia. W sytuacji gdy podejmujemy decyzję o przebywaniu na słońcu należy się do tego odpowiednio przygotować (kremy do opalania, kapelusz na głowę, możliwość schronienia się w zacienionym miejscu, odpowiednia ilość wody do picia i wiele innych). Warto także zapytać lekarza czy wolno nam przebywać na słońcu np. przy zażywanych przez nas lekach, stosowanej antykoncepcji bądź widocznych na skórze zmianach. Jeśli podczas ekspozycji naszego ciała na słońcu bądź po zejściu z niego zauważymy u siebie jakiekolwiek niepokojące objawy, które nie ustępują a nasilają się powinniśmy natychmiast zgłosić się do lekarza. Jeśli nasz stan będzie się pogarszał bardzo szybko, należy wezwać pogotowie ratunkowe. Jakie są przyczyny udaru cieplnego? Jakie są objawy udaru cieplnego? Czy stanowi on bezpośrednie zagrożenie dla życia pacjenta?

Objawy i przebieg udaru cieplnego

Z udarem cieplnym (słonecznym) mamy do czynienia w sytuacji gdy przebywamy zbyt długo na bezpośrednim nasłonecznieniu- a zwłaszcza gdy mam odkrytą głowę oraz odsłonięty kark. Długotrwałe, zbyt silne działanie promieni słonecznych na te miejsca prowadzi do przekrwienia opon mózgowych oraz mózgu. Taki stan stanowi bezpośrednie zagrożenia dla życia pacjenta. Zbyt długa ekspozycja na słońcu jest szczególnie niebezpieczna dla dzieci oraz osób starszych. Nie zaleca się by przebywały one w miejscach silnie nasłonecznionych gdyż są najbardziej podatne na porażenia słoneczne. Objawami charakterystycznymi dla udaru cieplnego są między innymi: - silny ból głowy (obejmuje całą głowę bądź pojedyncze płaty: czołowy, skroniowy, potyliczny) - zawroty głowy - mdłości - wymioty - zaczerwienienie skóry - poparzenie skóry - zaczerwienienie i suchość skóry - podwyższona temperatura ciała - szybki tętno - problemy z widzeniem (zaburzenia widzenia) - zasłabnięcia - omdlenia Pacjentowi towarzyszy ogólny niepokój oraz lęk. W przypadku zauważenia u pacjenta wyżej wymienionych objawów należy jak najszybciej zadzwonić pod numer 112 lub 999, nie wolno zostawiać poszkodowanego samego, podawać mu jakichkolwiek leków bądź wody do picia (zwłaszcza gdy jest nieprzytomny). Należy natomiast, jeśli to możliwe przenieść pacjenta w chłodne miejsce, zastosować zimne okłady na głowę oraz kark. Pamiętajmy o tym, że udar cieplny zawsze stanowi bezpośrednie zagrożenie dla życia, konieczna jest zatem szybka pomoc poszkodowanemu.

Kiedy udać się do lekarza i leczyć udar cieplny

Jeśli podczas ekspozycji naszego ciała na słońcu bądź po zejściu z niego zauważymy u siebie jakiekolwiek niepokojące objawy, które nie ustępują a nasilają się powinniśmy natychmiast zgłosić się do lekarza.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze