Zaloguj
Reklama

Tiki nerwowe - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie

Autorzy: P. Czeczot
Badanie wzroku
Fot. Panthermedia
Badanie wzroku
(5)
Reklama

Są jednym z przykładów ruchów mimowolnych czyli takich, które powstają w sposób niezamierzony i najczęściej są też nie do opanowania.

Tiki polegają na krótkich, powtarzających się ruchach określonej części ciała z powodu mimowolnych skurczy mięśni np. wzruszanie ramion, mrużenie oka, marszczenie czoła, potrząsanie głową itp. Występują zarówno u mężczyzn jak i u kobiet.

Objawy i przebieg tików nerwowych

Schorzeniu oprócz widocznych powtarzanych ruchów, nie towarzyszą na ogół żadne dodatkowe dolegliwości. Najczęstsze są tiki przejściowe u dzieci zwykle na tle emocjonalnym, które mogą utrwalić się do tzw. tików przewlekłych.

Najcięższym przykładem tików jest choroba Gillesa de la Tourette`a (choroba tików). Jej pierwsze objawy pojawiają się już w wieku szkolnym, a są nimi tiki twarzy i kończyn, mlaskanie a nawet niepowstrzymane wykrzykiwanie.

Kiedy udać się do lekarza i leczyć tiki nerwowe

W przypadku wystąpienia niepokojących objawów, bądź też objawów wcześniej nie towarzyszących tikom, należy skontaktować się z lekarzem.

Leczenie tików nerwowych

Tiki (przejściowe i przewlekłe) nie wymagają leczenia. Dyskusyjne jest podawanie leków przeciwpsychotycznych (neuroleptycznych).

Ze względu na to, że lęk i sytuacje stresowe nasilają objawy próbuje się stosować różne techniki relaksacyjne.

Piśmiennictwo
Reklama
(5)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze