Zaloguj
Reklama

Tętniak mózgu - czy da się to wyleczyć?

Autorzy: lek. Anna Białek
Wyniki tomografii komputerowej
Fot. medforum
Wyniki tomografii komputerowej
(3)
Reklama

Tętniak to miejscowe, nieprawidłowe rozszerzenie ściany naczynia. Uważa się, że większość tętniaków to zmiany wrodzone, znacznie rzadziej powstanie tętniaków jest konsekwencją innych schorzeń (miażdżycy, kiły, zapaleń naczyń, urazów).

Tętniak mózgu - Objawy i przebieg

W większości tętniaki są bezobjawowe, ich wykrycie następuje przypadkowo lub w momencie pęknięcia. W niektórych przypadkach, jak każdy guz, mogą powodować objawy ogniskowe (np. porażenie nerwów czaszkowych).

Konsekwencją pęknięcia tętniaka jest krwawienie podpajęcze będące stanem bezpośredniego zagrożenia życia, wymagające leczenia szpitalnego. Rozpoznanie umożliwia angio-tomografia lub angio-rezonans głowy.

Tętniak mózgu - Kiedy udać się do lekarza

Celem leczenia jest zablokowanie przepływu krwi przez osłabioną tętniakiem ścianę naczynia, tak by nie dopuścić do jej przerwania i krwawienia. Dobór metody uzależniony jest przede wszystkim od stanu klinicznego (w szczególności chorób współistniejących i wieku) pacjenta, wielkości i umiejscowienia tętniaka, doświadczeń zespołu neurochirurgów czy radiologów.

Stosowane metody:

1. Leczenie zachowawcze,

2. Embolizacja wewnątrz naczyniowa

3. Operacyjne zaklipsowanie tętniaka.


Ostateczna decyzja o poddaniu się zabiegom należy jednak zawsze do pacjenta.

Tętniak mózgu - Leczenie

brak

Piśmiennictwo
Reklama
(3)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze