Zaloguj
Reklama

Śpiączka afrykańska (choroba Chagasa) - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie

Owad
Fot. ojoimages
Owad
(4)
Reklama

Śpiączka afrykańska, nazywana jest także chorobą Chagasa bądź trypanosomatozą afrykańską. Choroba ta przenoszona jest przez muchę tse-tse.

Objawy i przebieg śpiączki afrykańskej

Wywołana jest przez pasożyta z grupy świdrowców (dokładnie gatunek Trypanosoma brucei).  Występuje ona w krajach Afryki i jest zaliczana do chorób zakaźnych, najczęściej szerzy się blisko jezior, rzek lub innych miejsc wilgotnych. Kraje te nie mają skutecznego leku na tę chorobę. Wyróżnia się dwie postacie choroby: ostra oraz przewlekła.

Objawy śpiączki afrykańskiej
Przyczyną powstania śpiączki afrykańskiej jest ukąszenie przez muchę z rodzaju Glossina (mucha tse-tse). Pasożyt ten wykazuje dużą zmienność antygenową. Mucha ta osiada na granicy lasów, rzek, wód oraz innych jezior. W momencie ukąszenie człowieka przez owada, świdrowiec obecny w ślinie owada, wnika do kwi człowieka.

U pacjenta początkowo dochodzi do powiększenia węzłów chłonnych, wysoka gorączka, zaburzenia ze strony układu nerwowego, pokarmowego oraz innych narządów. W sytuacji gdy pasożyt dostanie się do naczyń mózgowych, człowiek zapada w śpiączkę.  
 

Leczenie śpiączki afrykańskej

Diagnoza i leczenie
Jedynym sposobem, za pomocą którego rozpoznawana jest śpiączka afrykańska jest wykonanie badania laboratoryjnego (pobierana jest wydzielina z rany, szpik kostny lub materiał z węzłów chłonnych). Leczenie choroby jest bardzo trudne. Stosowane są różne leki. Niestety w wielu przypadków, dochodzi do śmierci pacjenta.

Piśmiennictwo
Reklama
(4)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze