Śpiączka afrykańska (choroba Chagasa) - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie

Śpiączka afrykańska, nazywana jest także chorobą Chagasa bądź trypanosomatozą afrykańską. Choroba ta przenoszona jest przez muchę tse-tse.
Objawy i przebieg śpiączki afrykańskej
Wywołana jest przez pasożyta z grupy świdrowców (dokładnie gatunek Trypanosoma brucei). Występuje ona w krajach Afryki i jest zaliczana do chorób zakaźnych, najczęściej szerzy się blisko jezior, rzek lub innych miejsc wilgotnych. Kraje te nie mają skutecznego leku na tę chorobę. Wyróżnia się dwie postacie choroby: ostra oraz przewlekła.
Objawy śpiączki afrykańskiej
Przyczyną powstania śpiączki afrykańskiej jest ukąszenie przez muchę z rodzaju Glossina (mucha tse-tse). Pasożyt ten wykazuje dużą zmienność antygenową. Mucha ta osiada na granicy lasów, rzek, wód oraz innych jezior. W momencie ukąszenie człowieka przez owada, świdrowiec obecny w ślinie owada, wnika do kwi człowieka.
U pacjenta początkowo dochodzi do powiększenia węzłów chłonnych, wysoka gorączka, zaburzenia ze strony układu nerwowego, pokarmowego oraz innych narządów. W sytuacji gdy pasożyt dostanie się do naczyń mózgowych, człowiek zapada w śpiączkę.
Leczenie śpiączki afrykańskej
Diagnoza i leczenie
Jedynym sposobem, za pomocą którego rozpoznawana jest śpiączka afrykańska jest wykonanie badania laboratoryjnego (pobierana jest wydzielina z rany, szpik kostny lub materiał z węzłów chłonnych). Leczenie choroby jest bardzo trudne. Stosowane są różne leki. Niestety w wielu przypadków, dochodzi do śmierci pacjenta.
Piśmiennictwo
Adres www źródła:
- http://www.who.int/mediacentre/factsheets/fs259/en/
- http://www.webmd.com/a-to-z-guides/trypanosomiasis
- http://www.nlm.nih.gov/medlineplus/ency/article/001362.htm
- http://www.seattlebiomed.org/disease/african-sleeping-sickness
- http://www.news-medical.net/health/What-is-African-Sleeping-Sickness.aspx
- http://www.medicinenet.com/script/main/art.asp?articlekey=24460
Kategorie ICD:
Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.