Zaloguj
Reklama

Silne bóle głowy na skutek stresujących sytuacji, zaburzeń nerwicowych - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie

Wpływ stresu na zachowanie
Fot. medforum
Wpływ stresu na zachowanie
(1)
Reklama

Każdy dzień, czy to w pracy, szkole, w banku czy na spacerze, może wywoływać u nas stres, niepewność, leki, obawy oraz różnego rodzaju napięcia. W przypadku często pojawiających się sytuacji stresujących nasz organizm, przestaje sobie z nimi radzić.

Objawy i przebieg silnych bólów głowy na tle nerwicowym

Zaczynamy odczuwać różne dolegliwości od bardzo łagodnych takich jak smutek, niepewności, nudności po takie które utrudniają nam normalne funkcjonowanie np. drżenie mięsni wymioty, zawroty głowy oraz silne bóle głowy. Około 90% pacjentów cierpi na bóle głowy, których przyczyna jest właśnie stres. Wielu z nich nie potrafi poradzić sobie ze stresem więc ból głowy nasila się. W takiej sytuacji konieczna jest pomoc specjalisty (neurologa, psychologa, psychoterapeuty).
 
Dlaczego w sytuacji stresującej, w napadzie histerii oraz przy zaburzeniach nerwicowych boli nas głowa?


Badania naukowe oraz obserwacje pacjentów, pokazały, iż w momencie uporania się z sytuacją stresującą bądź po jej zakończeniu bóle głowy oraz inne towarzyszące im objawy najczęściej ustępują. U jednych pacjentów ustępują bardzo szybko inni potrzebują kilku godzin a nawet dni.  Ból głowy może być także odpowiedzią na zaburzenia nerwicowe. Nerwica „zajmuje” w większości przypadków najsłabszy organ (wątroba, żołądek, głowa, serce).

Pacjent nie jest w stanie kontrolować swoich emocji, co prowadzi do bardzo silnego napięcia co w konsekwencji może skutkować silnymi bólami głowy. W wielu przypadkach zażycie tabletki przeciwbólowej nie jest skuteczne. Zaburzenia nerwicowe, u wielu pacjentów wymagają specjalistycznego leczenia oraz nauki radzenia sobie z stresującymi sytuacjami.
W przypadku zauważenia u siebie wyżej opisanych niepokojących objawów, które zawsze pojawiają się w sytuacji stresującej warto zwrócić się o pomoc do specjalisty.
 

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • 1. Fonberg E., Nerwice a emocje. Fizjologiczne mechanizmy, Zakład Narodowy im. Ossolińskich, Wrocław 1979.
    2. Olszewski J.K., O zaradności obezwładnionych lękiem. Osoby z nerwicowymi zaburzeniami lękowymi a stres, Wydawnictwo UMCS, Lublin 2010.

Adres www źródła:

Kategorie ICD:


Reklama
(1)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze