Rwa kulszowa - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie

Rwa kulszowa to schorzenie charakteryzujące się bólem promieniującym od okolicy lędźwiowo-krzyżowej do pośladka oraz wzdłuż tylnej powierzchni uda. Spowodowana jest uciskiem korzeni nerwowych najczęściej L5 i S1 w wyniku choroby zwyrodnieniowej kręgosłupa oraz dyskopatii.
Objawy i przebieg rwy kulszowej
Objawy i przebieg:
Zwykle choroba zaczyna się nawracającymi bólami w okolicy lędźwiowo-krzyżowej. Początkowo występują głównie po wysiłkach lub pracy w pozycji pochyłej. Z czasem dołączają się ostre, trwające kilka dni jednostronne bóle, promieniujące przez pośladek do kończyny dolnej utrudniając poruszanie się. Dodatkowo przebiegają z przykurczem mięśni oraz ograniczeniem ruchomości kręgosłupa.
Leczenie:
W początkowym okresie ostrego rzutu choroby stosuje się głównie niesteroidowe leki przeciwzapalne oraz leki zmniejszające napięcie mięśni. Uzupełnieniem jest postępowanie zachowawcze. Istotne jest leżenie na sztywnym podłożu w tzw pozycji „odbarczającej” czyli ze zgiętymi kończynami pod kątem prostym w stawach biodrowych i kolanowych.
Profilaktyka nawrotów obejmuje odpowiedni tryb życia z dużą ilością ruchu, gimnastyką oraz jako uzupełnienie - fizykoterapia.
Piśmiennictwo
Źródło tekstu:
- 1.Neurologia praktyczna, Antoni Prusiński, Wydawnictwo Lekarskie PZWL.
2.Kompendium neurologii pod redakcją Ryszarda Podemskiego, Viamedica
Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.