Zaloguj
Reklama

Rwa kulszowa - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie

Autorzy: Patrycja Nowak
Ból pleców
Fot. medforum
Ból pleców
(3)
Reklama

Rwa kulszowa to schorzenie charakteryzujące się bólem promieniującym od okolicy lędźwiowo-krzyżowej do pośladka oraz wzdłuż tylnej powierzchni uda. Spowodowana jest uciskiem korzeni nerwowych najczęściej L5 i S1 w wyniku choroby zwyrodnieniowej kręgosłupa oraz dyskopatii.

Objawy i przebieg rwy kulszowej

Objawy i przebieg:
Zwykle choroba zaczyna się nawracającymi bólami w okolicy lędźwiowo-krzyżowej. Początkowo występują głównie po wysiłkach lub pracy w pozycji pochyłej. Z czasem dołączają się ostre, trwające kilka dni jednostronne bóle, promieniujące przez pośladek do kończyny dolnej utrudniając poruszanie się. Dodatkowo przebiegają z przykurczem mięśni oraz ograniczeniem ruchomości kręgosłupa.
 
Leczenie:
W początkowym okresie ostrego rzutu choroby stosuje się głównie niesteroidowe leki przeciwzapalne oraz leki zmniejszające napięcie mięśni. Uzupełnieniem jest postępowanie zachowawcze. Istotne jest leżenie na sztywnym podłożu w tzw pozycji „odbarczającej” czyli ze zgiętymi kończynami pod kątem prostym w stawach biodrowych i kolanowych.

Profilaktyka nawrotów obejmuje odpowiedni tryb życia z dużą ilością ruchu, gimnastyką oraz jako uzupełnienie - fizykoterapia.
 

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • 1.Neurologia praktyczna, Antoni Prusiński, Wydawnictwo Lekarskie PZWL.
    2.Kompendium neurologii pod redakcją Ryszarda Podemskiego, Viamedica

Reklama
(3)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze