Zaloguj
Reklama

Rozszczep kręgosłupa - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie

Wizualizacja
Fot. Panthermedia
Wizualizacja
(4)
Reklama

Rozszczep kręgosłupa (przepuklina oponowo-rdzeniowa, meningomyelocele) pojawia się w okresie płodowym i zaliczany jest do wad rozwojowych kręgosłupa. Jest to zaburzenie, które powstaje w okresie dojrzewania i właściwego kształtowania się ośrodkowego układu nerwowego (OUN). Jest to wada na którą nie ma lekarstwa wewnątrz łona matki ani nie ma możliwości by mu zapobiec czy zahamować.
 

Objawy i przebieg rozszczepu kręgosłupa

Przyczyn powstawania przepukliny oponowo - rdzeniowej jest kilka, wśród najczęściej wymienianych zalicza się niedobory ważnych witamin w organizmie matki (witamina B), kwasu foliowego, infekcje wirusowe oraz bakteryjne, różnego rodzaju czynniki genetyczne czy zatrucie środowiska.


Do przepukliny może zostać wciągnięty sam rdzeń bądź w przypadku przepukliny otwartej struktura składająca się z tkanki łącznej oraz naczyń z elementami tkanki nerwowej. Rdzeń obecny w kanale powyżej lub poniżej przepukliny bardzo często wykazuje zaburzenia rozwojowe. Kolejna odmiana przepukliny jest związana z faktem, iż nadmiernie obrzmiały kanał środkowy doprowadza do wepchnięcia części rdzenia do worka przepuklinowego.


Wyróżniamy przepukliny otwarte oraz zamknięte i związane jest to z faktem czy układ płynowy rdzenia ma kontakt ze światem zewnętrznym czy nie. Przepukliny oponowo- rdzeniowe Staniowic około 80% wszystkich przepuklin charakterystycznych dla noworodków.


Występujący zespół zmian neurologicznych:

  1. Zaburzenia funkcji zwieraczy
  2. Niedowłady
  3. Zaburzenia czucia
  4. Zmiany troficzne skóry
  5. Problemy z poruszaniem się
  6. Bóle pleców
  7. Wodogłowie
  8. Problemy z uczeniem się, koncentracją, orientacją itp.
     

Leczenie rozszczepu kręgosłupa

Najbardziej skuteczną metodą jest przeprowadzenie operacji zaraz po urodzeniu dziecka, która polega na zamknięciu rdzenia i skóry w miejscu którym występuje wada.

Jest to zabieg bardzo ciężki i skomplikowany. Następnym etapem są ćwiczenia, których celem jest poprawa sprawności ruchowej czy redukcja problemów z kręgosłupem, stawem biodrowy oraz kolanami.
 

Piśmiennictwo
Reklama
(4)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze