Zaloguj
Reklama

Nowotwory okolic szyszynki - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie

Ból głowy
Fot. Pantherstock
Ból głowy
(5)
Reklama

Szyszynka, jest gruczołem niewielkich rozmiarów (ok. 12 mm długości, 8mm grubości). Posiada ona zdolności wewnątrzwydzielnicze tzn. komórki wchodzące w skład szyszynki (pinocyty) produkują hormon o nazwie melatonina. Hormon ten odgrywa kluczową rolę w regulacji procesów snu oraz czuwania każdego człowieka.

Objawy i przebieg nowotworów okolic szyszynki

W przypadku zakłócenia prawidłowego wydzielania melatoniny przez komórki szyszynki (na skutek jej uszkodzenia, wad rozwojowych czy wraz z wiekiem) zaburzona zostaje rytmika snu oraz czuwania.    

Nowotwory znajdujące się w okolicy szyszynki- podział, objawy, diagnoza, leczenie.
Nowotwory znajdujące się w okolicy szyszynki stanowią około 1% znanych nowotworów  znajdujących się wewnątrz czaszki.

W związku ze skomplikowaną budową szyszynki, nowotwory znajdujące się w jej okolicy dzieli się na trzy podstawowe grupy:

  • Nowotwory, wywodzące się z komórek rozrodczych
  • Nowotwory wywodzące się z miąższu szyszynki
  • Nowotwory, których pochodzenie jest zróżnicowane

Wśród objawów charakterystycznych dla obecności guza okolicy szyszynki, wymienia się bóle głowy, zawroty głowy, problemy z widzeniem, oczopląs, nudności, wymioty, problemy z poruszaniem się czy moczówkę prostą.

W celu zdiagnozowania tego nowotworu konieczne jest wykonanie badania (MRI) rezonans magnetyczny oraz oznaczenia markerów nowotworu.

Leczenie guza związane jest najczęściej z operacją chirurgiczną a także włączeniem chemioterapii oraz radioterapii.
 

Piśmiennictwo
Reklama
(5)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze