Nowotwory okolic szyszynki - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie

Szyszynka, jest gruczołem niewielkich rozmiarów (ok. 12 mm długości, 8mm grubości). Posiada ona zdolności wewnątrzwydzielnicze tzn. komórki wchodzące w skład szyszynki (pinocyty) produkują hormon o nazwie melatonina. Hormon ten odgrywa kluczową rolę w regulacji procesów snu oraz czuwania każdego człowieka.
Objawy i przebieg nowotworów okolic szyszynki
W przypadku zakłócenia prawidłowego wydzielania melatoniny przez komórki szyszynki (na skutek jej uszkodzenia, wad rozwojowych czy wraz z wiekiem) zaburzona zostaje rytmika snu oraz czuwania.
Nowotwory znajdujące się w okolicy szyszynki- podział, objawy, diagnoza, leczenie.
Nowotwory znajdujące się w okolicy szyszynki stanowią około 1% znanych nowotworów znajdujących się wewnątrz czaszki.
W związku ze skomplikowaną budową szyszynki, nowotwory znajdujące się w jej okolicy dzieli się na trzy podstawowe grupy:
- Nowotwory, wywodzące się z komórek rozrodczych
- Nowotwory wywodzące się z miąższu szyszynki
- Nowotwory, których pochodzenie jest zróżnicowane
Wśród objawów charakterystycznych dla obecności guza okolicy szyszynki, wymienia się bóle głowy, zawroty głowy, problemy z widzeniem, oczopląs, nudności, wymioty, problemy z poruszaniem się czy moczówkę prostą.
W celu zdiagnozowania tego nowotworu konieczne jest wykonanie badania (MRI) rezonans magnetyczny oraz oznaczenia markerów nowotworu.
Leczenie guza związane jest najczęściej z operacją chirurgiczną a także włączeniem chemioterapii oraz radioterapii.
Piśmiennictwo
Adres www źródła:
- http://www.abta.org/brain-tumor-information/types-of-tumors/pineal.html
- http://emedicine.medscape.com/article/249945-overview
- http://cdn.intechopen.com/pdfs-wm/37127.pdf
- http://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1002/%28SICI%291097-0142%2819961215%2978:12%3C2564::AID-CNCR16%3E3.0.CO;2-U/abstract
- http://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1002/1097-0142%2819810801%2948:3%3C708::AID-CNCR2820480308%3E3.0.CO;2-S/abstract
- http://thejns.org/doi/abs/10.3171/jns.1971.35.5.0550?journalCode=jns
Bibliografia:
L.P. Rowland: "Neurologia Merritta", red. H. Kwieciński, A.M. Kamińska.
W. Kozubski, P.P. Liberski: "Neurologia".
A.J. Moore, D.W. Newell: "Neurosurgery Principles and Practice".
Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.