Zaloguj
Reklama

Nowotwory okolic szyszynki

Ból głowy
Fot. Pantherstock
Ból głowy
(5)
Nowotwory okolic szyszynki
Reklama

Szyszynka, jest gruczołem niewielkich rozmiarów (ok. 12 mm długości, 8mm grubości). Posiada ona zdolności wewnątrzwydzielnicze tzn. komórki wchodzące w skład szyszynki (pinocyty) produkują hormon o nazwie melatonina. Hormon ten odgrywa kluczową rolę w regulacji procesów snu oraz czuwania każdego człowieka.

Nowotwory okolic szyszynki - Objawy i przebieg

W przypadku zakłócenia prawidłowego wydzielania melatoniny przez komórki szyszynki (na skutek jej uszkodzenia, wad rozwojowych czy wraz z wiekiem) zaburzona zostaje rytmika snu oraz czuwania.    

Nowotwory znajdujące się w okolicy szyszynki- podział, objawy, diagnoza, leczenie.
Nowotwory znajdujące się w okolicy szyszynki stanowią około 1% znanych nowotworów  znajdujących się wewnątrz czaszki.

W związku ze skomplikowaną budową szyszynki, nowotwory znajdujące się w jej okolicy dzieli się na trzy podstawowe grupy:

  • Nowotwory, wywodzące się z komórek rozrodczych
  • Nowotwory wywodzące się z miąższu szyszynki
  • Nowotwory, których pochodzenie jest zróżnicowane

Wśród objawów charakterystycznych dla obecności guza okolicy szyszynki, wymienia się bóle głowy, zawroty głowy, problemy z widzeniem, oczopląs, nudności, wymioty, problemy z poruszaniem się czy moczówkę prostą.

W celu zdiagnozowania tego nowotworu konieczne jest wykonanie badania (MRI) rezonans magnetyczny oraz oznaczenia markerów nowotworu.

Leczenie guza związane jest najczęściej z operacją chirurgiczną a także włączeniem chemioterapii oraz radioterapii.
 

Piśmiennictwo
Reklama
(5)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze