Zaloguj
Reklama

Niestabilna blaszka miażdżycowa - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie

Układ nerwowy, mózg
Fot. Panthermedia
Układ nerwowy, mózg
(4)
Reklama

Udar niedokrwienny mózgu stanowi około 80-85% wszystkich przypadków udarów. W większości przypadków prowadzi do niepełnosprawności, kalectwa a nawet zgonu osób nim dotkniętych. Zajmuje trzecie miejsce wśród najczęstszej przyczyny zgonów. Badania naukowe, potwierdzają iż, przyczyną powstania udaru niedokrwiennego jest niestabilna zmiana miażdżycowa. Powstaje ona na skutek toczącego się w ścianie naczynia procesu zapalnego z udziałem wielu komórek układu immunologicznego. Powstawanie blaszek miażdżycowych rozpoczyna się najczęściej w wieku starszym, zatem osoby te powinny w sposób szczególny pamiętać o profilaktyce tego schorzenia.

Objawy i przebieg blaszki miażdżycowej

Udar niedokrwienny zaliczany jest przez lekarzy do niejednorodnej jednostki chorobowej. Przyczyna jego wystąpienie jest niedokrwienie tkanki mózgowej na danym obszarze a powodem tego może być, jak wykazano mi. miażdżyca w tętnicach szyjnych.

Badania naukowe wykazał, iż nawet do 25% udarów niedokrwiennych ma charakter zmian miażdżycowych tętnic szyjnych, które można leczyć operacyjnie. Miażdżyca obejmuje każdy rodzaj naczyń (zarówno te małe, średnie jak i duże).

Jest to choroba, która prowadzi do zwężenia oraz twardnienia tętnic w wyniku wbudowywania się w jej strukturę blaszki miażdżycowej. Występuje ona w błonie wewnętrznej tętnic i składa się różnych komórek, masy lipidowej oraz włóknika.

W większości przypadków „wkrada się” w kierunku światła naczynia (do jego środka) co z kolei jest przyczyną silnego zmniejszenie jego średnicy. W konsekwencji doprowadza to do ograniczenia a nawet zablokowania przepływu krwi do wszystkich narządów naszego organizmu.

W ten sposób może dojść m.in. do udaru niedokrwiennego mózgu. Cały czas trwają badania nad szczegółową rolą blaszki miażdżycowej w powstawaniu udaru niedokrwiennego.

Naukowcy, dużą uwagę zwracają na rolę komórek immunologicznych ściśle zaangażowanych w proces jej tworzenia. Wiedza ta da możliwość dokładnego poznania i zrozumienia mechanizmu jej tworzenia, wprowadzenia nowych, sprawdzonych metod leczenia miażdżycy oraz jej powikłań (takich jak np. udar niedokrwienny).

Piśmiennictwo

Bibliografia:

  1. „Neurologia kliniczna” R. Mazur, Via Medica, Gdańsk 2007, wyd. 3.
  2. „Neurologia” W. Kozubski, P.P. Liberski, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2011, wyd. 1.
  3. „Choroby układu nerwowego” pod redakcją W. Kozubskiego i P.P. Liberskiego, Wyd. Lekarskie PZWL, Warszawa 2004.
  4. Neurologia i neurochirurgia. Kenneth W. Lindsay., Ian Bone. red.I wyd. pol. W. Kozubski. wyd. U&P Wrocław 2006.
     

Kategorie ICD:


Reklama
(4)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze