Zaloguj
Reklama

Nierówność źrenic (anisocoria) - objawy, diagnoza, leczenie

Oko
Fot. ojoimages
Oko
(4)
Reklama

Jest stanem nierówności źrenic, który zawsze należy rozpatrywać w kontekście innych objawów mogących sugerować  schorzenia neurologiczne. Tzw. anisocoria fizjologiczna wg danych amerykańskich może występować nawet u 20% populacji. Zwykle rozmiary średnic źrenic różnią się między sobą nie więcej niż o 1 – 2 mm.

Nierówność źrenic - Objawy i przebieg

Może się jednak zdarzyć, iż towarzyszą jej inne objawy, typu: opadanie powieki, zaburzenia naczynioruchowe, zaczerwienienie, bóle głowy, splątanie itp., wówczas należy szybko udać się do szpitala. Ponadto anisocoria spotykana jest w następujących sytuacjach klinicznych: w zespole Hornera, w zapaleniu naczyniówki, jako wynik przyjęcia leków zwężających bądź rozszerzających źrenicę, w przypadku obecności tzw. źrenicy Adie`go, w napadach migreny lub wreszcie w stanach wzmożonego ucisku na III nerw czaszkowy.

Nierówność źrenic - Kiedy udać się do lekarza

Jeśli różnice w wielkości nasilają się wraz ze zmianą oświetlenia oraz w momencie, gdy pojawieniu się anisocorii towarzyszą inne niepokojące objawy lub jest ona następstwem urazu głowy.

Nierówność źrenic - Leczenie

Brak. W razie sytuacji pilnej i zagrożenia życia należy udać się jak najszybciej do szpitala. W innych przypadkach w razie wątpliwości wystarczy wizyta u okulisty.

Piśmiennictwo
Reklama
(4)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze