Zaloguj
Reklama

Niedobór witamin z grupy B a zaburzenia ze strony układu nerwowego

Artykuły spożywcze bogate w witaminę B
Fot. Shutterstock
Artykuły spożywcze bogate w witaminę B
(0)
Reklama

Witaminy z grupy B odgrywają kluczową rolę w prawidłowym funkcjonowaniu ludzkiego organizmu. Nie są niestety wytwarzane i magazynowane w organizmie w odpowiednich ilościach. Zatem kluczową kwestią pozostaje ich regularne, codzienne uzupełnianie. Pełnią one bowiem szereg bardzo ważnych funkcji w organizmie już od urodzenia. Badania naukowe przeprowadzone w różnych ośrodkach na całym świecie pokazują, że niedobory witamin z grupy B mogą prowadzić także do bardzo poważnych zaburzeń w prawidłowym funkcjonowaniu układu nerwowego człowieka.

Objawy i przebieg niedoboru witaminy B

Witaminy z grupy B są rozpuszczalne w wodzie (nie podlegają kumulacji w organizmie, nadmiar wydalany jest z moczem) i występują prawie we wszystkich pokarmach pochodzenia roślinnego czy zwierzęcego. Ryzyko zatrucia organizmu przez te witaminy jest zerowa, niestety bardzo łatwo możemy mieć ich niedobory.

Znanych jest osiem witamin B, ale pełen zestaw składa się z trzynastu. Odpowiadają one m.in. za:

 1. prawidłowy wzrost oraz rozwój małych dzieci,
 2. gospodarkę wodno - eletrolitową,
 3. przemianę materii,
 4. równowagę psychiczną,
 5. funkcjonowanie układu sercowo- naczyniowego,
 6. ochronę przed niektórymi nowotworami,
 7. redukcję stresu,
 8. pamięć, koncentrację,
 9. kondycję włosów, skóry, paznokci,
 10. dobry nastrój,
 11. zdrowie naszego serca,
 12. prawidłowy rozwój układu nerwowego.

W przypadku pojawienia się jakichkolwiek objawów niedoborów tych witamin powinniśmy jak najszybciej zmienić swoją dietę. Większość problemów zdrowotnych człowieka wynika z niewłaściwego odżywiania.

W chwili obecnej witaminy z grupy B oznaczone są kolejnymi cyframi i tworzą szereg związków chemicznych. Ich niedobory mogą prowadzić do zaburzeń w prawidłowym funkcjonowaniu układu nerwowego człowieka.

Poniżej przedstawiona zostanie krótka charakterystyka poszczególnych witamin z grupy B wraz ze skutkami niedoborów dla układu nerwowego:

 1. Witamina B1 (tiamina) znajduje się głównie w ryżu, grochu, fasoli, sezamie, słoneczniku, grochu, wędlinach, mięsie, płatkach owsianych oraz kaszy gryczanej. Jej niedobory prowadzą do zaniku mięśni u pacjenta, problemów w prawidłowej pracy mięśni, zaburzeń procesów neurofizjologicznych oraz porażenia nerwów obwodowych. W przypadku zauważenia u siebie takich objawów jak: skurcze mięśni oraz ich bóle, opuchlizna kończyn górnych i dolnych, zapalenie nerwów czy niedowłady powinniśmy jak najszybciej skontaktować się z neurologiem. Jest to bowiem niebezpieczne dla pacjentów w każdym wieku i może prowadzić do kalectwa a nawet śmierci.
 2. Witamina B2 (ryboflawina), znajduje się w drobiu, mleku, jogurtach naturalnych, jajach, przetworach zbożowych z pełnego ziarna, wątrobie, tłustych rybach oraz serach twarogowych. Bierze ona udział prawie we wszystkich przemianach metabolicznych organizmu. Niedobory tej witaminy mogą prowadzić do drżenia mięśni, bólów mięśniowych, zapalenia korzonków nerwowych czy rwy kulszowej.
 3. Witamina B3 (niacyna, witamina PP), znajduje się w ziemniakach, mleku, rybach, mięsie oraz roślinach strączkowych. Niedobory tej witaminy prowadzą do nawracających, dotkliwych bólów głowy, zaburzeniach w prawidłowej pracy mózgu a także obwodowego układu nerwowego (drętwienie kończyn, bóle mięśniowe).
 4. Witamina B5 (kwas pantotenowy) obecna jest w mięsie, jajach, warzywach liściastych oraz strączkowych. Badania naukowe wykazały, że jej niedobory prowadzą do bardzo bolesnych, nawracających skurczy oraz drętwienia palców u stóp (rzadziej dotyczy to dłoni). Początkowo problemy te nie utrudniają normalnego sprawnego funkcjonowania z czasem jednak przyczyniają się do problemów z poruszaniem.
 5. Witamina B6 (pirydoksyna) obecna jest w rybach, warzywach liściastych oraz strączkowych a także w pełnych ziarnach. Zbyt małe stężenie tej witaminy w organizmie przyczynia się do powstawania zaburzeń neurologicznych, które z kolei objawiają się drętwieniem kończyn górnych oraz dolnych i ich osłabieniem. Wielu pacjentów prezentuje także zmiany nastroju oraz stany depresyjne.
 6. Witamina B7 (biotyna), obecna jest głównie w warzywach, mleku, jajach, wątrobie, serach, otrębach, kukurydzy, ciemnym ryżu, winogronach, melonie, kalafiorze, bananach oraz grzybach. Jej niedobory prowadzą do silnych bólów mięśniowych, drżenia mięśniowego, zaburzeń nastroju, cierpnięcia stóp oraz rąk, nadwrażliwości czuciowej, rozdrażnienia, nerwowości, depresji, stanów lękowych a nawet halucynacji.
 7. Witamina B9 (kwas foliowy) odgrywa kluczową rolę w prawidłowym funkcjonowaniu wszystkich komórek naszego organizmu. Jej rola jest nieoceniona, gdyż odpowiada za prawidłowe i sprawne funkcjonowanie układu nerwowego. Niedobory kwasu foliowego mogą prowadzić do bardzo poważnych wad cewy nerwowej u dzieci. Ginekolodzy apelują by kobiety, które planują zajść w ciążę uzupełniały swoją dietę w kwas foliowy.
 8. Witamina B12 (cyjanokobalamina) obecna jest głownie w podrobach. Odpowiada za syntezę białek oraz DNA w ludzkim organizmie. Co ważne, odgrywa kluczową rolę w tworzeniu elementów morfotycznych krwi. Wykazano, że różnego rodzaju zaburzenia neurologiczne (problemy z poruszaniem się, widzeniem, bóle głowy, zawroty głowy, bóle mięśniowe), które w większości przypadków są skutkiem uszkodzenia układu nerwowego wynikają właśnie z niedoboru tej witaminy.

Kiedy udać się do lekarza i leczyć niedobór witaminy B

Wszelkiego rodzaju niedobory witamin z grupy B odbijają się w znacznym stopniu na sprawnym i zdrowym funkcjonowaniu człowieka. Maja one znaczący wpływ na cały układ nerwowy (ośrodkowy oraz obwodowy) ale także różnego rodzaju zaburzenia natury psychicznej. Jeśli zauważymy u siebie bądź u osoby nam bliskiej jakikolwiek niepokojące objawy, które nie ustępują a nasilają się powinniśmy jak najszybciej zgłosić się do neurologa. Nie możemy dopuścić by w naszym układzie nerwowym doszło do nieodwracalnych zmian, które w konsekwencji mogą doprowadzić do kalectwa, a nawet śmierci pacjenta.

Leczenie niedoboru witaminy B

W większości przypadków leczenie polega na zmianie diety i trybu życia. Konieczne jest wprowadzenie produktów, które zawierają poszczególne witaminy z grupy B. W przypadku gdy dieta chorego jest bardzo uboga konieczne jest włączenie suplementów diety dostępnych w aptekach. Jeśli objawy nadal nie ustępują należy ponownie udać się do specjalisty, być może potrzebne będzie włączenie leczenia farmakologicznego bądź odpowiedniej rehabilitacji. 

Piśmiennictwo
Reklama
(0)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze