Zaloguj
Reklama

Mrowienie rąk - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie

Problemy z dłońmi
Fot. Panthermedia
Problemy z dłońmi
(1)
Reklama

Wielu pacjentów bagatelizuje objaw jakim jest drętwienie kończyn górnych (zwłaszcza rąk). Początkowo nie przysparza ono wiele trudności w normalnym funkcjonowaniu z czasem uniemożliwia chwytanie przedmiotów a bardzo często powoduje silny, nieprzyjemny ból. Przyczyn drętwienia rąk jest bardzo wiele, kiedy zatem powinniśmy zgłosić się do specjalisty? Czy drętwienie rąk należy bagatelizować? Czym jest drętwienie? Jak sobie z nim radzić?

Objawy i przebieg mrowienia rąk

Co wiemy o drętwieniu kończyn górnych?

Drętwienie kończyn górnych zaliczane jest do objawów niespecyficznych, które w większości przypadków wynikają z rożnego rodzaju procesów chorobowych toczących się w naszym organizmie.

W większości przypadków drętwienie rąk spowodowane jest:

 • Niedoborem witamin (szczególnie niedobór magnezu, potasu, wapnia oraz wszelkich witamin z grupy B).
 • Niedoborem mikroelementów, które musza być uzupełniane za pomocą zbilansowanych, zróżnicowanych posiłków. Dieta powinna być wzbogacona w ryby, owoce, warzywa i mięso. Należy unikać kawy.
 • Silnym, długotrwałym stresem a także nerwicą (problem ten dotyka bardzo często pacjentów żyjących w ciągłym stresie bądź z nerwicą natręctw).
 • Uszkodzeniem kręgosłupa (w odcinkach piersiowych bądź lędźwiowym), na skutek różnego rodzaju urazów, wypadków ale także guzów rozwijających się w kręgosłupie.
 • Zawałem mięśnia sercowego.
 • Chorobami o podłożu neurologicznym takimi jak stwardnienie rozsiane, padaczka.
 • Zwyrodnieniami w odcinku szyjnym kręgosłupa.
 • Zbyt silnym przemęczeniem a także częstym dźwiganiem ciężkich przedmiotów.
 • Trzymaniem kończyny w niewygodnej pozycji przez dłuższy czas bądź uciskiem na kończynę. Problem ten bardzo często pojawia się rano. Warto zatem zaobserwować w jakiej pozycji spaliśmy i spróbować ją zmienić.
 • Miażdżycą, w wyniku której dochodzi do zaburzeń ich unerwienie lub unaczynienia na skutek zwężenia naczyń.
 • Zwyrodnieniem odcinka szyjnego kręgosłupa.
 • Dyskopatiami.
 • Mikrourazami kręgosłupa np. w wyniku uprawiania niektórych dyscyplin sportowych.
 • Padaczką (drętwienie kończyny górnej może być zwiastunem nadchodzącego napadu padaczkowego).
 • Odmrożeniami.
 • Długotrwałym uciskiem na nerwy oraz naczynia krwionośne (np. podczas pracy).

Warto pamiętać także o tym, że drętwienie rak może świadczyć o wielu niebezpiecznych chorobach. Wtedy należy koniecznie skonsultować się z neurologiem oraz kardiologiem. Wśród najczęściej wymienianych chorób prowadzących do drętwienia rąk są: - stwardnienie rozsiane (nieuleczana choroba, o podłożu neurologicznych, która prowadzi do śmierci) - zawał mięśnia sercowego - różnego rodzaju nowotwory mózgu i rdzenia kręgowego - zmiany zwyrodnieniowe w siódmy kręgu szyjnym - zespół cieśni nadgarstka, który powstaje w wyniku długotrwałego ucisku na nerw pośrodkowy znajdujący się w kanale nadgarstka - zespól rowka nerwu łokciowego - choroba zwyrodnieniowa stawów - reumatoidalne zapalenie stawów - guzy mózgu (zaliczane są do głównej przyczyny drętwienia kończyn górnych).

W wyniku rozrastania się guza dochodzi jednocześnie do wzrostu ciśnienia śródczaszkowego - zapalenie opon mózgowych - udar niedokrwienny mózgu

Czym jest drętwienie i jakie są jego objawy?

Drętwienie definiowane jest przez specjalistów jako zaburzenie czucia w obrębie kończyn (górnych bądź dolnych) w wyniku zaburzeń unerwienie bądź unaczynienia. W większości przypadków odrętwiała (zdrętwiała) kończyna jest bezwładna, nie możemy nić w nią chwycić i bardzo często towarzyszy temu ból z odczuwany „smyraniem, przechodzeniem mrówek”, pieczenie, ograniczenie ruchomości barku, obrzęki a także problemy z podniesieniem kończyny do góry. Początkowo odczuwane objawy nie utrudniają normalnego i sprawnego funkcjonowania w ciągu dnia. Z czasem jednak ulegają nasileniu co w konsekwencji prowadzi do silnego odczuwania bólu nie tylko w ciągu dnia ale także w nocy, problemów z utrzymaniem przedmiotów czy samodzielnym ubraniem się.

Kiedy udać się do lekarza i leczyć mrowienie rąk

W sytuacji gdy drętwienie kończyn górnych występuje sporadycznie nie powinniśmy wpadać w panikę. W wielu przypadkach sami wiemy dlaczego nasz kończyna (dolna bądź górna) zdrętwiały i wystarczy zmiana pozycji i chwila czasu by wszystko wróciło do normy. Jeśli jednak objaw ten pojawia się zbyt często bądź nie ustępuje a co ważna towarzyszą temu inne objawy (duszności, problemy z oddychaniem, ból w klatce piersiowej, zaburzenia mowy, widzenia, paraliż, obrzęki, ograniczona ruchomość czy mrowienie) powinniśmy jak najszybciej zgłosić się do specjalisty - neurologa oraz kardiologa bądź wezwac pogotowie ratunkowe. Tego typu objawów nigdy nie należy bagatelizować.

Leczenie mrowienia rąk

Leczenie drętwienia kończyn górnych związane jest bezpośrednio z przyczyną, która je wywołuje. Początkowo delikatne i błahe drętwienie może w przyszłości być przyczyna bardzo poważnych problemów z utrzymaniem przedmiotów w dłoni czy prowadzić do powolnej, postępującej utraty siły mięśniowej. Specjalista (neurolog, kardiolog) zlecą wszelkie niezbędne badania co pozwoli na zdiagnozowanie przyczyny drętwienia kończyn górnych po czym włączone zostanie leczenie (rehabilitacja, zmiana sposobu odżywiania się, farmakoterapia, chirurgia).

Piśmiennictwo
Reklama
(1)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze