Zaloguj
Reklama

Migrena na tle nerwowym - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie

Boląca głowa u kobiet
Fot. medforum
Boląca głowa u kobiet
(4)
Reklama

Coraz więcej osób zarówno kobiet jak i mężczyzn zgłasza się do lekarza z silnymi bólami głowy, które nie ustępują po zażyciu środka przeciwbólowego. Mogą im towarzyszyć inne objawy takie jak ból oczu, wymioty, nudności czy zawroty głowy. W większości przypadków mamy wtedy do czynienia z bólami głowy na tle nerwowym/ napięciowym bądź napadami migreny na tle nerwowym.

W dzisiejszych czasach życie bez stresu dla większości osób jest nierealne. Niepokój, lękliwość, nerwowość oraz silne napięcie towarzyszą niektórym z nas codziennie. Każda nowa sytuacja, osoba, zmiana pracy, eg mian w szkole, zawód miłosny czy śmierć bliskiej osoby w ogromnym stopniu wpływają na nasze samopoczucie oraz zdrowie psychiczne i fizyczne. Trwające zbyt długo napięcie może doprowadzić do pojawienia się u nas migren na tle nerwowym. Nie każdy z nas zdaje sobie z tego sprawę i nie rozumie dlaczego kładąc się do łóżka odczuwa ból głowy i ta sama sytuacja ma miejsce gdy się budzi. Dlaczego w trakcie nerwów bądź po ich ustąpieniu boli nas głowa?  

Objawy i przebieg migreny na tle nerwowym

Migrenowy ból głowy na tle nerwowym bardzo często pojawia się na u osób, którym towarzyszą trudne, stresujące sytuacje. Stanu takiego nie należy bagatelizować, gdyż nerwica to  bardzo poważna choroba, która wymaga specjalistycznego leczenia (farmakologicznego ale także wsparcia i pomocy psychologa). W dużym stopniu upośledza ona nasze sprawne, normalne funkcjonowanie w życiu codziennym. Ponieważ pacjent cały czas czuje się napięty, nadwrażliwy i czujny prowadzi do problemów z koncentracją, niepokoju, lękliwości, zaburzeń snu a także silnych bólów i zawrotów głowy. Jeśli zauważymy u siebie zbyt częste bóle głowy zawsze powinniśmy zgłosić się do neurologa. Warto jednak wcześniej zwrócić uwagę na to jak wygląda nasz dzień i spróbować kontrolować swoje emocje.  

Piśmiennictwo

Adres www źródła:

Bibliografia:

Horney K., Nerwica a rozwój człowieka. Trudna droga do samorealizacji, „Rebis”, Poznań 1997.
Olszewski J.K., O zaradności obezwładnionych lękiem. Osoby z nerwicowymi zaburzeniami lękowymi a stres, Wydawnictwo UMCS, Lublin 2010.

Kategorie ICD:

Kategorie ATC:


Reklama
(4)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze