Zaloguj
Reklama

Miastenia - choroba mięśni czy nerwów?

Autorzy: lek. med. Mateusz Bukański
Biceps
Fot. Pantherstock
Biceps
(3)
Reklama

Miastenia (=choroba Erba-Goldflama) należy do chorób autoimmunologicznych. Charakteryzuje się nadmierną męczliwością mięśni wynikającą z zaburzeń przewodnictwa nerwowo-mięśniowego . Przyczyną jest niedobór receptorów acetylocholiny w płytkach nerwowo-mięśniowych, najprawdopodobniej wskutek procesów autoagresyjnych.

Miastenia - Objawy i przebieg

Początek choroby najczęściej występuje między 20 a 30 rokiem życia, drugi szczyt zachorowań występuje między 45-60. rż. Częściej chorują kobiety (4 : 1). Choroba najczęściej zaczyna się od nużliwości mięśni gałek ocznych (opadanie powiek, podwójne widzenie), która nasila się wieczorem w skutek długotrwałego wysilania wzroku. W innych przypadkach pierwsze objawy mogą dotyczyć gardła i krtani z występująca przemijającą dyzartrią(zaburzenia mowy) i dysfagią(zaburzenia połykania). Czasami choroba ograniczona jest do wymienionych obszarów mięśniowych,choć przeważnie dochodzi do zajęcia również mięśni kończyn i tułowia. Rozwój choroby jest najczęściej powolny, niekiedy jednak objawy mogą wystąpić jako ostre i nasilać się gwałtownie.

Szczególnie niebezpieczny dla życia jest przełom miasteniczny, w którym zwykle gwałtownie dochodzi do miastenicznej niewydolności mięsni oddechowych, a wiec szybko narastającej duszności. Przełomy te najczęściej występują w pierwszych latach choroby u 10% chorych.
 

Miastenia - Kiedy udać się do lekarza

Ze specjalistą należy skontaktować się wówczas gdy zaobserwujemy którekolwiek z wyżej wymienionych objawów w celu wyjaśnienia ich przyczyny i ewentualnie wdrożenia odpowiedniego leczenia.

Miastenia - Leczenie

Nie ma leczenia domowego

Piśmiennictwo

Bibliografia:

Neurologia praktyczna. Antoni Prusiński

Kategorie ICD:


Reklama
(3)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze