Zaloguj
Reklama

Krwotoczny udar mózgu - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie

Zasłabnięcie
Fot. shutterstock
Zasłabnięcie
(4)
Reklama

Udar mózgu jest stanem bezpośredniego zagrożenia zdrowia oraz życia dla chorego. Jest to stan w którym praca mózgu jest całkowicie lub częściowo zakłócona. Udar krwotoczny stanowi około 10-15% przypadków.

Objawy i przebieg krwotocznego udaru mózgu

Istotą udaru krwotocznego jest uszkodzenie tkanek przez krew, która wycieka/ wydobywa się przez pęknięte naczynie krwionośne. W procesie tym uszkodzone zostają i umierają neurony (komórki nerwowe) mózgu. W przypadku pojawienia się pierwszych objawów mogących świadczyć o udarze krwotocznym, konieczne jest przetransportowanie pacjenta na oddział ratunkowy bądź wezwanie pogotowia. Pamiętajmy, iż czas odgrywa bardzo ważną rolę!
 
Objawy udaru krwotocznego
 
Objawy udaru krwotocznego, pojawiają się nagle lub narastają z czasem. Wśród najczęściej wymienianych objawów są: wymioty, nudności, zawroty głowy, bardzo silny, promieniujący ból głowy, problemy z oddychanie, mową, czucie, niedowład, zaburzenia świadomości, paraliż rąk a nawet utrata świadomości (przytomności).

W przypadku gdy udar krwotoczny objął prawą część mózgu, objawy obejmują lewa połówkę ciała i na odwrót.  Szyki transport pacjenta do szpitala być może pozwoli uratować mu życie i dać szansę na powrót do pełnej sprawności i samodzielności.
 
Leczenie pacjentów z udarem krwotocznym
 
Pacjent jest hospitalizowany i leczony na oddziale szpitalnym. Szybka diagnostyka, określenie rodzaju udaru oraz obszaru zajętego mózgu pozwala na podjęcie szybkiej decyzji o leczeniu.

W przypadku udaru stosuje się dwa rodzaje leczenia:

  1. Zachowawcze, stosowane w ostrej fazie udaru krwotocznego (problemy z oddychaniem, nadciśnienie tętnicze, obrzęk mózgu i inne)
  2. Operacyjne, stosowane jest w przypadku krwiaków w móżdżku czy krwiakach nadtwardówkowych, w przypadku bardzo szybko narastającego wodogłowia i inne.

Wybór leczenia zależy od stanu w jakim znajduje się pacjent. W przypadku udaru krwotocznego bardzo ważna rolę odgrywa przywrócenie prawidłowych funkcji mózgu oraz nie dopuszczenie do kolejnego wylewu krwi do mózgu. Kluczową rolę odgrywa także rehabilitacja chorego (bierna oraz czynna) oraz profilaktyka wtórna.
 
 

Piśmiennictwo
Reklama
(4)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze