Zaloguj
Reklama

Kiedy mówimy o neuralgii?

Bezdomność i ubóstwo
Fot. Shutterstock
Bezdomność i ubóstwo
(3)
Reklama

Neuralgia, nazywana bywa bardzo często nerwobólem i jest to ból w obrębie danego obszaru ciała, błony śluzowej czy mięśnia unerwianego przez jeden nerw.  Wiele osób nazywa ją „buntem nerwów”. Problem ten dotyka zarówno kobiet jak i mężczyzn, w różnym wieku i jest przypadłością dość często spotykaną. Kiedy mówimy o nerwobólach? Co zrobić gdy nagle zakłuje nas w karku bądź klatce piersiowej? Jak są najczęściej spotykane rodzaje neuralgii?

Objawy i przebieg

Ciało człowieka wypełnia niezliczona ilość włókien nerwowych. Tworzą one skomplikowane siateczki i umożliwiają sprawne i normalne funkcjonowanie całego organizmu człowieka. Posiadają one zdolność przewodzenia różnego rodzaju impulsów do mózgu. Mowa tutaj także o informacjach o chorobie czy bólu. W niektórych sytuacjach nasze nerwy się jednak „buntują” i mimo braku przyczyny, przesyłają niepokojące sygnały bólowe i wtedy mówimy o neuralgii bądź nerwobólu. Może on się pojawić w róznych częsciach ciała (szyja, kończyny górne, dolne, głowa czy być odczuwany w jamie brzusznej.

Neuralgie definiowane są jako bóle napadowe, bardzo silne, których przyczyna nie została do dziś do końca poznana. Widomo, że ból występuje wzdłuż uszkodzonego nerwu. Oczywiście w przypadku uszkodzenia nerwu obwodowego nerwobóle są zjawiskiem normalnym.  

Wśród innych przyczyn nerwobóli znajdują się:

 1. Silny ucisk na nerw, który może pochodzićz kości, nowotworu uciskającego nerw, więzadeł czy naczyń krwionośnych;
 2. Uszkodzenia mechaniczne nerwu;
 3. Infekcje o różnym podłożu;
 4. Silny, długotrwały stres;
 5. Spożywanie alkoholu oraz innych niebezpiecznych używek;
 6. Leki stosowane podczas terapii przy gruźlicy;
 7. Niedobory witamin z grupy B;
 8. Toczeń rumieniowaty;
 9. Cukrzyca;
 10. Borelioza;
 11. Zażywanie niektórych leków, zwłaszcza tych na stałe;
 12. Stwardnienie rozsiane i inne choroby neurologiczne;
 13. Kiła;
 14. HIV;
 15. Urazy pooperacyjne;
 16. Przewlekła choroba nerek;
 17. Choroby krwi.

Nerw bardzo często nie jest uszkodzony, zmieniony, nie ma także wokół niego stanu zapalnego a odczuwamy bóle. W chwili obecnej wyróżniamy następujące rodzaje nerwobóli: neuralgia trójdzielna (ból pochodzący z nerwu trójdzielnego), nerwu językowo- gardłowego (ból odczuwany zarówno w szyi, jak i gardle), międzyżebrowa, Zespół Parsonage–Turnera, półpaścowa oraz splotu ramiennego. Każdą z nich cechują podobne objawy.

Najczęściej spotykanymi objawami w neuralgii są:

 1. Nagłe ataki bólu, którym ma najczęściej charakter kłujący, palący, szarpiący bądź palący;
 2. Brak widocznego miejsca, z którego miałby pochodzić ból;
 3. Uczucie mrowienia;
 4. Uczucie drętwienia;
 5. Niedowład;
 6. Różnego rodzaju zaburzenia czucia.

Pacjenci początkowo bagatelizują odczuwany przez siebie ból. Z czasem uniemożliwia on normalne funkcjonowanie. W takiej sytuacji należy udać się początkowo do lekarza pierwszego kontaktu, który przeprowadzi podstawowe badania i jeśli zajdzie taka konieczność skieruje nas do specjalisty- neurologa. W większości przypadków po przeprowadzonym wywiedzie pacjent kierowany jest na dodatkowe testy. Kluczowa kwestią jest ustalenie czy mamy na pewno do czynienia z nerwobólem, czy być może przyczyną bólu jest inne schorzenie, które prowadzi do napadów bólu.

Kiedy udać się do lekarza

Każdy pacjent, który odczuwa nagłe, przeszywające ciało bóle powinien jak najszybciej zgłosić się do specjalisty. Nie należy czekać aż ból ustąpi sam. W większości przypadków się tak bowiem nie dzieje. Pamiętajmy także o tym, że może być to jeden z objawów świadczący o niebezpiecznej chorobie.

Leczenie

Sposobów leczenia neuralgii jest wiele. Zdarza się tak, że ból ustępuje samoistnie. W przypadku szczególnie silnych dolegliwości stosowane są między innymi:

 1. Leki przeciwbólowe;
 2. Masaże;
 3. Okłady;
 4. Plastry rozgrzewające;
 5. Maści przeciwbólowe;
 6. Różnego rodzaju zioła o działaniu przeciwbólowym (czarny bez, kora wierzby, rumianek);
 7. Akupunktura;
 8. Akupresura;
 9. Stosowanie odpowiedniej diety, przyspieszającej regenerację nerwów;
 10. Fizykoterapia.

Niektórzy pacjenci wymagają włączenia leków przeciwdepresyjnych czy przeciwpadaczkowych w sytuacji gdy napady bólu są częste i notorycznie powracają. W niektórych przypadkach konieczna staje się operacja, której celem jest złagodzenie ucisku na nerw.

Piśmiennictwo
Reklama
(3)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze