Kiedy mamy do czynienia z zapaleniem zatok przynosowych?

Zapalenie zatok (sinusitis) definiowane jest jako ich stan zapalny. W wielu przypadkach chory nie zdaje sobie sprawy, iż ma z nim do czynienia, najczęściej interpretuje swoje objawy jako zwykłe przeziębienie bądź problemy dotyczące bólu głowy w okolicy skroniowej. Pacjent najczęściej nie korzysta z pomocy lekarza ogólnego ani lekarza specjalisty (laryngologa) a leczy się dostępnymi w aptekach środkami farmakologicznymi.
Zapalenie zatok przynosowych - Objawy i przebieg
Zapalenie zatok przynosowych
Zapalenie zatok przynosowych, jest często spotykaną i bardzo popularną chorobą u osób w każdym wieku. Nieprawidłowe leczenie tej choroby bądź brak leczenia może prowadzić do powikłań (np. zapalenie opon mózgowo - rdzeniowych czy ropień mózgu).
Bardzo często objawy są uciążliwe, męczące, nawracające a związane są z bólem oraz uczuciem pełności w okolicy górnej części nosa, uciskiem i bólem głowy w części skroniowej, problemami ze wzrokiem itp.
Jednym z niepokojących objawów zapalenia zatok przynosowych jest katar, który utrzymuje się przez długi czas bądź po ustąpieniu szybko powraca. Dodatkowo pojawia się zmiana głosu, podrażnienie gardła, ból głowy w okolicy skroniowej, ból oczu, uczucie ciężkości w okolicy głowy i górnej nasady nosa czy problemy z węchem. Jest to kwestia indywidualna dla każdego pacjenta.
Pojawieniu się przewlekłego zapalenia zatok przynosowych (trwającego wiele tygodni) sprzyjają m. in.:
- Przerośnięte migdałki
- Problemy z odpornością
- Różnego rodzaju wirusy, które zakażają górne drogi oddechowe
- Paciorkowce
- Zakażenia zębowe
- Problemy natury hormonalnej
- Przebywanie z zanieczyszczonym pomieszczeniu, środowisku
Laryngolog po przeprowadzeniu wywiadu z pacjentem i obserwacji towarzyszących mu objawów jest w stanie bardzo szybko zdiagnozować zapalenie zatok przynosowych oraz fakt, czy jest to zapalenie przewlekłe czy ostre.
W obydwu przypadkach podejmowane jest leczenie za pomocą środków farmakologicznych. Po leczeniu warto zgłosić się do lekarza na kontrolę.
Piśmiennictwo
Adres www źródła:
- http://www.webmd.com/allergies/guide/allergies-sinusitis
- http://www.annallergy.org/article/S1081-1206%2810%2962445-3/abstract
- http://europepmc.org/abstract/MED/8834268
- http://www.nejm.org/doi/full/10.1056/NEJM198103263041302
- http://europepmc.org/abstract/MED/1702524
Bibliografia:
Piśmiennictwo:
- „Neurologia kliniczna” R. Mazur, Via Medica, Gdańsk 2007, wyd. 3.
- „Neurologia” W. Kozubski, P.P. Liberski, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2011, wyd. 1.
- „Choroby układu nerwowego” pod redakcją W. Kozubskiego i P.P. Liberskiego, Wyd. Lekarskie PZWL, Warszawa 2004.
Kategorie ATC:
Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.