Zaloguj
Reklama

Fibromialgia - przyczyny i objawy - cz.1

Załamanie nerwowe
Fot. medforum
Załamanie nerwowe
(0)
Fibromialgia
Reklama

Fibromialgia zaliczana jest do chorób, w przypadku których postawienie szybkiej i trafnej diagnozy jest bardzo często nierealne, wręcz niemożliwe. Pacjent w większości przypadków odwiedza wielu lekarzy  różnymi specjalizacjami a jego stan zdrowia nie ulega poprawie. Po pewnym czasie jest on  przez nich traktowany jako osoba przewrażliwiona na punkcie swojego zdrowia. Co ważne wykonywane przez niego badania laboratoryjne (z kwi czy moczu) są w większości przypadków idealne. Dzieje się tak gdyż we krwi chorego nie ma czynnika/ów chorób o podłożu reumatycznym.

 Fibromialgia jest to bowiem choroba tkanek miękkich, zaliczana do reumatycznych. Osoba chora uskarża się na bóle kostno- mięśniowe, ciągłe zmęczenie, senność, ból mięsni, kości oraz uczucie zesztywnienia całego ciała (zwłaszcza o poranku bądź podczas siedzenia zbyt długo w jednej pozycji). Wiele osób ma także problemy ze snem, które starają się początkowo leczyć za pomocą środków nasennych. Są one jednak nieskuteczne. Pomimo zażywania leków przeciwbólowych, osoba chora nie czuje się lepiej a towarzyszące jej objawy nie ustępują. Co wiemy o  fibromialgii?

Fibromialgia - Objawy i przebieg

Fibromialgia to choroba, w której postawienie diagnozy jest bardzo trudne. Jest to bowiem schorzenie niejednorodne, które może występować z innymi chorobami. Ból towarzyszący pacjentowi może obejmować jeden konkretny odcinek ciała np. kark czy dolną część pleców bądź pojawiać się na całej jego powierzchni. Najczęściej zgłaszanymi przez chorego objawami są:

  • Ból szyi oraz barków
  • Problemy z jelitami, częste biegunki
  • Silny ból w dolnej części pleców, który utrudnia poruszanie się, leżenie czy siedzenie
  • Migreny
  • Depresja
  • Ciągłe zmęczenie
  • Wrażliwość ciała na dotyk
  • Brak energii
  • Problemy ze snem
  • Budzenie się obolałym i zmęczonym

fot. pantherstock

Objawy te znacznie utrudniają choremu sprawne funkcjonowanie w życiu codziennym a co ważne nie pozwalają na wypoczynek w nocy. Ból czasami jest tak silny, że nie pomaga zażycie nawet bardzo mocnego leku przeciwbólowego. Może mieć on charakter szczypiące, rozlany, kłujący czy strzelający (dotyczy mięśni). Warto wspomnieć także o tym, że chory dotknięci fibromialgią cały czas odczuwają zmęczenie, senność, nie mają siły do by wykonywać najprostsze czynności w ciągu dnia.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze