Zaloguj
Reklama

Dysplazja włóknisto - mięśniowa - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie

Ból pleców
Fot. Pantherstock
Ból pleców
(5)
Reklama

Dysplazja włóknisto - mięśniowa (fibromuscular dysplasia, FMD) zaliczana jest do chorób niezapalnych tętnic. Jest to grupa schorzeń niemiażdżycowych, obejmujących zazwyczaj tętnice nerkowe oraz szyjne. Znaczniej częściej zajmuje ona jednak tętnice nerkowe. Choroba ta prowadzi do zwężania i rozszerzania średnicy tętnic w organizmie człowieka. Zmiany te znajdują się zazwyczaj obok siebie co wygląda jak „sznur perełek”. Konsekwencją tego jest to, że niektóre narządy nie otrzymują odpowiedniej ilości krwi co prowadzi do ich uszkodzenia.

Dysplazja włóknisto - mięśniowa może zajmować także tętnice doprowadzające krew do brzucha, ramion, mózgu oraz nóg. W zależności od tego, który obszar zajmuje pojawiają się charakterystyczne objawy. Cały czas poszukiwane są bezpośrednie przyczyny prowadzące do rozwoju dysplazji włóknisto- mięśniowej. Dziś wiadomo, że ma na to wpływ: płeć (kobiety chorują znacznie częściej aniżeli mężczyźni), palenie tytoniu oraz wiek (najczęściej są to pacjenci około 50go roku życia).

Jakie są przyczyny i objawy dysplazji włóknisto- mięśniowej? Czy choroba ta wymaga leczenia specjalistycznego?

Objawy i przebieg dysplazji włóknisto - mięśniowej

Przyczyny i objawy dysplazji włóknisto - mięśniowej   Do dziś nie udało się poznać bezpośredniej przyczyny/ n dysplazji włóknisto - mięśniowej.  Mimo tego szczególną uwagę zwraca się na kilka czynników, które mogą do niej prowadzić. Wśród najczęściej wymienianych znajdują się: - czynniki dziedziczne (genetyczne) choć nie jest to potwierdzone badaniami i obserwacjami. Wiadomo bowiem, że jeśli nasi rodzinie dotknięci są tą chorobą to nie oznacza, ze my ją będziemy mieli. I odwrotnie to, że nikt z krewnych jej nie ma nie oznacza, że będziemy zdrowi - nieprawidłowo wykształcone czy uformowane tętnice. Do zmian w budowie tętnic może doprowadzić także palenie tytoniu - hormony kobiece, gdyż choroba ta występuje znacznie częściej u kobiet aniżeli u mężczyzn   W większości przypadków pacjenci dotknięci dysplazją włóknisto - mięśniową nie odczuwają jakichkolwiek objawów. Oczywiście mogą się one ujawnić pod wpływem rozwoju choroby bądź na skutek zajętej przez chorobę tętnicy. Objawy te dzieli się w związku z powyższym na:

  1. Mózgowe (bóle i zawroty głowy, ból szyi, pleców, przewlekłe bóle głowy, drętwienie twarzy, dzwonienie w uszach o charakterze pulsującym, problemy z widzenie, nagłe i chwilowe utraty wzroku)
  2. Nerkowe (niewydolność nerek, wysokie ciśnienie krwi)
  3. Brzuszne (nagła utrata masy ciała, bole brzucha zazwyczaj po jedzeniu, ciągłe uczucie ciężkości w jamie brzusznej po zjedzeniu posiłku)
  4. Pochodzące z ramion ( drętwienie, zimne kończyny oraz ból podczas poruszania nogami, rękoma czy ramionami)

Jeśli zauważymy u siebie wyżej opisane objawy bądź inne im towarzyszące, które utrzymują się przez dłuższy czas powinniśmy zgłosić się do specjalisty.  

Piśmiennictwo
Reklama
(5)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze